Cumlík

Katarína    09.05.2012, 20:58

Dobrý deň, synček bude mať 4mesiace, je od začiatku výlučne dojčený. Fľašu nepoznal (dokonca nedávno, keď boli tie veľké teplá, som sa mu snažila na nátlak okolia dať trochu čajíku z fľašky a ani nevedel, čo s tou fľašou má robiť :o) ) Cumlík od začiatku vypľúval, teda ani som sa mu ho nesnažila moc ponúkať, aby nebol pomýlený. Posledné dni si však vytrvalo dáva palček do pusinky, dokonca s ním aj spáva a cucká si ho, niekedy si do pusinky dáva aj celú pästičku. Obávam sa, aby sa z toho nestal zlozvyk. Zúbky mu zatiaľ nejdú. Preto by som sa chcela poradiť, či sa ho predsa len nemám pokúsiť ešte naučiť radšej na ortodontický cumlík? Ďakujem za odpoveď. Katarína.

Milá Katarína,

žiaden cumlík nie je ortodontický. Správny rozvoj čeľuste, podnebia a správny vývoj ústnej dutiny zabezpečuje dojčenie.

Navyše, to, že si dieťa saje pätičku alebo prsty nie je dôvod na dávanie cumlíka. Ak toto robí, treba urobiť nasledovné:

1) zistiť, či sa bábätko dostatočne dojčí (pretože niektoré bábätká toto robia, ked sa z rozličných príčin zníži tok mlieka v dôsledku zníženej tvorby mlieka). Satie pästičky/prstov môže byť prvou známkou toho, že to tak je.

2) niektoré bábätká občas oblizujú niektoré prsty alebo pästičku ako súčasť normálneho správania bez toho, aby ich sali "zo zlozvyku" a v takom prípade s tým pomerne rýchlo prestanú.

3) niekedy si bábätká sajú prsty alebo pästičku ako náhradu za to, že nemajú byť možnosť byť dostatočne dlho na prsníku. V takom prípade je dobré bábätku ponúknuť prsníku a zabrániť tak satiu pästičky/prstov. Môžete bábätko nosiť v nejakom nosiči a ak bude potrebovať sať, ponúknite mu prsník.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok