Operácia matky - pozastavené dojčenie na 2-3 dni

Majka Horváthová    01.05.2016, 18:44

Dobrý deň, prosím mohli by Ste mi poradiť? O týždeň pôjdem na operáciu - cca. na 2-3 dni do nemocnice a môj syn zostane doma. Má 9-mesiacov, avšak stále ho kojím. Nemám veľa mlieka, tak neviem či by sa mi podarilo dovtedy odsať pre neho mat. mlieko do zásoby resp. bojím sa, že za ten týždeň sa mi zvýši aj odsávaním tvorba mlieka a potom budem mať problémy v nemocnici s častým odsávaním... Myslíte, že by synček vydržal bez mater.mlieka tie 2-3 dni? Akú náhradu mu bude môcť manžel podať? Vopred ďakujem za odpoveď. Majka

Milá Majka,

nemusíte hľadať náhradu, 9-mesačnému bábätku stačí na takúto dobu jesť normálne jedlo; môže pár dní nedostávať materské mlieko, zvlášť, ak sa potom znova k dojčeniu vráti. Nie je potrebné, aby ste sa trápili odsávaním mlieka do zásoby. Nehovoriac o tom, že bábätko odsaté mlieko nemusí byť ochotné vôbec vypiť. Druhá vec však je, že dojčenie je omnoho viac než len materské mlieko. Kľúčová otázka nie je, ako vydrží bábätko v 9 mesiacoch bez materského mlieka – toto je možné vykryť príkrmami a podávaním tekutín – ale ako vydrží bez dojčenia ako takého – 9-mesačné bábätko sa dojčí aj preto, že si napĺňa potrebu kontaktu s matkou, v ktorom sa regulujú viaceré jeho telesné funkcie, dojčenie bábätko uspáva, udržiava v spánku, pomáha mu utíšiť sa.

Vo vašej situácii je vhodné v prvom rade preskúmať, aké máte možnosti, aby ste nemusela byť na niekoľko dní oddelená od vášho bábätka:

1) Preskúmajte možnosť toho, či nie je vaše ochorenie možné liečiť ambulantne/v rámci jednodňovej chirurgie, prípadne, či nie je možné na liečbu len dochádzať. Hľadajte rozličné nemocnice, ambulancie podľa vášho konkrétneho prípadu.

2) Ak je hospitalizácia skutočne nutná, žiadajte, aby ste boli hospitalizovaná aj s dieťaťom aj so sprievodcom k nemu. Ako dojčiaca matka máte na to nárok. Nevzdávajte sa tohto nároku pri prvom odmietnutí. Možno vám to v niektorej nemocnici umožnia, aj keď vám to v inej zamietnu.

3) Aj keby ste neboli s dieťatkom hospitalizovaná, žiadajte, aby vám ho mohli nosiť na dojčenie celý deň. Na toto máte nárok, nevzdávajte sa ho.

Ak nebudete s dieťatkom v nemocnici, môže byť dôležité, aby ste podnikli kroky na udržanie tvorby mlieka, hoci poznáme aj deti, ktoré trojdňovú pauzu v dojčení zvládli bez problémov – toto závisí najmä od povahy dieťaťa. Okrem toho ľudia, ktorí sa budú starať o vaše dieťatko počas vašej hospitalizácie by vám mohli pomôcť tým, že by vytvorili podmienky na to, aby vaše dieťatko bola počas vašej hospitalizácie kŕmené takým spôsobom, ktorý najpravdepodobnejšie umožní jeho návrat k dojčeniu, najmä je dôležité, aby pri starostlivosti o dieťatko nepoužívali fľašu alebo cumlík. Prečítajte si tiež túto odpoveď z poradne dojčenia:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=533

Z hľadiska udržania tvorby mlieka urobte tieto kroky:

1) Odsávajte si alebo si odstriekavajte mlieko, dostatočne často, dostatočne intenzívne, prípadne si to vyskúšajte ešte predtým, ako pôjdete do nemocnice, pretože odsávanie a odstriekavanie je zručnosť, ktorú sa treba naučiť. Ak by ste potrebovali, poproste poradkyňu pri dojčení o pomoc. Odsávanie môžete zefektívniť stláčaním prsníka počas odsávania.

2) Niekedy v tejto situácii stojí za to zvýšiť tvorbu mlieka pred návratom domov. Nie je jednoduché rozhodnúť sa ohľadne prostriedkov na podporu laktácie. Záleží aj na tom, aká je dĺžka hospitalizácie a ako budete skutočne schopná odsávať. Ak by ste chceli urobiť skutočne pre udržanie laktácie čo najviac, môžu byť prostriedky na podporu laktácie súčasťou vášho plánu spoločne s odsávaním.

3) Prečítajte si tento článok o skladovaní materského mlieka:

http://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/uskladnovanie-mlieka/

Počas vašej hospitalizácie môže byť vaše dieťatko kŕmené vaším mliekom tak, že ho napríklad bude mať primiešané do príkrmov. V tomto veku už nepotrebuje umelé mlieko, aj keby ste žiadne zásoby materského mlieka nemali. Rovnako dokáže zvládnuť tri dni aj úplne bez materského mlieka. Ak si budete v nemocnici mlieko odsávať, posielajte ho bábätku domov, aby ho spolu s príkrmami mohlo zjesť. V tomto veku nemá zmysel dávať dieťatku fľašu, dávajte mu vodu z otvoreného pohárika (nie pohárika s náustkom - to je len iný typ fľaše). Jedlo môže jesť buď vo forme akýchkoľvek príkrmov, prípadne s primiešaným materským mliekom, ak by ste si nejaké mlieko odsali alebo odstriekali počas hospitalizácie. Ak dieťatko nebude mať chuť piť vodu, môže dostávať príkrmy, ktoré sú veľmi tekuté tak, aby malo pokrytú potrebu tekutín. Ak sa dá vyhnite sa podávaniu čaju z fľaše.

Z hľadiska vašej operácie: môžete dojčiť až do začiatku operácie a potom hneď, ako sa operácia skončí a vy sa na to budete cítiť. Lieky, ktoré budete po operácii dostávať, ani narkóza akéhokoľvek typu, nepredstavujú pre dojčenie žiadnu prekážku.  A samozrejme, že po príchode z nemocnice môžete synčeka ďalej dojčiť, aj keby ste potrebovali užívať lieky proti bolesti, prípadne iné lieky. Po príchode z nemocnice sa snažte čo najviac času so synčekom stráviť v kontakte koža na kožu, ktorý pomôže tomu, aby dieťatko prekonalo nepríjemný zážitok odlúčenia od vás a pomôže tomu, aby sa bol synček znova ochotný sa prisávať.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Operácia matky - pozastavené dojčenie na 2-3 dni