Zlcnik,dieta,operacia a kojenie

andrea j    10.05.2016, 18:10

Zdravim vas,chcela by som sa opytat na kojenie pocas nutnej diety koli problemom so zlcnikom,niektore dni nemozem jest pre bolesti skoro nic,/tento problem mam uz skoro 3 tyzdne/ci ma vtedy vlsstne moje 7 mesacne babatko dostatok zivin z mater.mlieka/prikrmujem este len 1krat denne zeleninu a masko/,ci netreba prejst na umele mlieko a dalej co sa tyka kojenia a pripadnej operacie,ked nie je moznost mater.mlieko ulozit do zasoby ako postupovat s kojenim dakujem za radu.

Milá Andrea j.,

pre vaše dieťa je veľmi dôležité, že pokračujte v dojčení aj v tejto situácii a toto má pozitívny vplyv aj na vaše zdravie. Štúdie ukazujú, že aj podvyživeným matkám sa tvorí dostatok materského mlieka rovnakej kvality ako matkám, ktorých výživa je dostatočná. V tomto smere sa vôbec nemusíte obávať, že by vaše bábätko získavalo menej kvalitné mlieko. Podávanie umelého mlieka bábätku v tomto veku považuje Svetová zdravotnícka organizácia za škodlivé a zbytočné aj v prípade, že by bábätko vôbec nebolo dojčené.

Vaše záchvaty tiež nijako neovplyvňujú zloženie a tvorbu materského mlieka a môžete počas nich pokračovať v dojčení.

Okrem toho je dobré sa na vašu situáciu pozrieť aj z hľadiska možnosti vašej liečby a dojčenia, pretože v tejto situácii nemusíte čakať a trpieť. Máte právo na liečbu. Ak je to potrebné, môžete užiť potrebné lieky pre zmiernenie bolestí alebo inú liečbu počas záchvatov alebo medzi záchvatmi, ktorú by navrhoval váš lekár. A ak by bolo potrebné pre vyliečenie urobiť viac, dojčiaca matka môže absolvovať operáciu, aj v celkovej anestéze, a môže užívať potrebné lieky po operácii.

Z hľadiska vašej operácie: môžete dojčiť až do začiatku operácie a potom hneď, ako sa operácia skončí a vy sa na to budete cítiť. Lieky, ktoré budete po operácii dostávať, ani narkóza akéhokoľvek typu, nepredstavujú pre dojčenie žiadnu prekážku.  A samozrejme, že po príchode z nemocnice môžete synčeka ďalej dojčiť, aj keby ste potrebovali užívať lieky proti bolesti, prípadne iné lieky. Z hľadiska dojčenia je veľmi dôležité sa sústrediť na to, aby vaše bábätko nebolo od vás oddelené na dlhšiu dobu. Žiadajte, aby ste boli hospitalizovaná aj s dieťaťom aj so sprievodcom k nemu. Ako dojčiaca matka máte na to nárok. Nevzdávajte sa tohto nároku pri prvom odmietnutí. Možno vám to v niektorej nemocnici umožnia, aj keď vám to v inej zamietnu. Aj keby ste neboli s dieťatkom hospitalizovaná, žiadajte, aby vám ho mohli nosiť na dojčenie celý deň.  Na toto máte nárok, nevzdávajte sa ho.

Ak by ste nemohli byť so svojim bábätkom:

Vaše bábätko je dosť veľké na to, aby tých pár dní mohlo jesť len bežnú stravu (príkrmy) bez toho, aby bolo kŕmené fľašou či umelým mliekom.

Môže byť dôležité, aby ste podnikli kroky na udržanie tvorby mlieka, hoci poznáme aj deti, ktoré pauzu v dojčení zvládli bez problémov – toto závisí najmä od povahy dieťaťa. Okrem toho ľudia, ktorí sa budú starať o vaše dieťatko počas vašej hospitalizácie by vám mohli pomôcť tým, že by vytvorili podmienky na to, aby vaše dieťatko bola počas vašej hospitalizácie kŕmené takým spôsobom, ktorý najpravdepodobnejšie umožní jeho návrat k dojčeniu, najmä je dôležité, aby pri starostlivosti o dieťatko nepoužívali fľašu alebo cumlík. Prečítajte si tiež túto odpoveď z poradne dojčenia:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=533

Z hľadiska udržania tvorby mlieka urobte tieto kroky:

1) Odsávajte si alebo si odstriekavajte mlieko, dostatočne často, dostatočne intenzívne, prípadne si to vyskúšajte ešte predtým, ako pôjdete do nemocnice, pretože odsávanie a odstriekavanie je zručnosť, ktorú sa treba naučiť. Ak by ste potrebovali, poproste poradkyňu pri dojčení o pomoc. Odsávanie môžete zefektívniť stláčaním prsníka počas odsávania.

2) Nie je jednoduché rozhodnúť sa ohľadne prostriedkov na podporu laktácie. Záleží aj na tom, aká je dĺžka hospitalizácie a ako budete skutočne schopná odsávať. Ak by ste chceli urobiť skutočne pre udržanie laktácie čo najviac, môžu byť prostriedky na podporu laktácie súčasťou vášho plánu spoločne s odsávaním.

3) Prečítajte si tento článok o skladovaní materského mlieka:

http://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/uskladnovanie-mlieka/

Po príchode z nemocnice sa snažte čo najviac času s bábätkom stráviť v kontakte koža na kožu, ktorý pomôže tomu, aby dieťatko prekonalo nepríjemný zážitok odlúčenia od vás a pomôže tomu, aby sa bolo znova ochotné sa prisávať.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Zlcnik,dieta,operacia a kojenie