SK / CZ / UA / RU

Pomoc pri kojeni. Mam z toho uz chaos ;(

Otázka

Dobry den mam 10 dnovu dcerku plne kojenu a uz mam z toho velky zmätok z toho kojenia kedze mi v nemocnici boli poskytnute len informacie ze dat jest po troch hodinach jeden prsnik 10min odgrgnut dat druhy prsnik na 10 min. Zavriet oci a spat. A to mi ako prvorodicke nestacilo. Chcem sa preto opytat co robit ked mala pekne papka ked zadrieme snazim sa ju steklit po usnici a tak ale ona casto po 10min zaspi pri prsniku dost tvrdo a ked ju dam odgrgnut alebo do postielky spinkat prebudi sa a zacne zas plakat kricat a ked ju dam potom zss na prsnik opät taha aj 10min zaspi a ked s nou pohnem prebudi sa znova a neviem ci je zas hladna alebo co jej je. Neviem uz ako to robit spravne. Niekedy vydrzi aj 2-3hod niejedy nie a uprimne velmi.potrebujem poradit co robim zle resp.co dobre. Ci kojit len z jedneho ci z oboch a ako casto? Ci je normalne ze zaspi a prebudi sa . Ako dlho ma byt na prsniku. aleno ci skusit dat cumel?Dakujem velmi za pomoc

Mária | 27.08.2016, 19:02

Odpoveď

Milá Mária,

dojčenie a pravidlá nejdú dobre dohromady. Na otázky, ktoré riešite, vám dá najlepšiu odpoveď sledovať to, čo robí bábätko pri dojčení. Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Na týchto videách sa naučíte rozlíšiť podľa pohybov brady bábätka, kedy bábätko pije a kedy saje bez pitia. Pauza v pohybe brady, keď bábätko otvorí ústa na maximum pred tým, než ich zatvorí, poukazuje na to, že sa mu ústočká plnia mliekom. Čím dlhšia pauza je, tým viac mlieka bábätko pije.  Ak by ste chceli, môžete sa stretnúť aj s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Ak bábätko na prsníku pije, nechajte ho piť. Keď prestáva piť, môžete mu pomôcť získať ešte viac mlieka stláčaním prsníka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Stláčanie prsníka pomôže bábätko získať viac mlieka v situácii, kedy ho znížený tok mlieka a satie naprázdno začínajú na prsníku uspávať. Je to omnoho úspešnejšia stratégia, než bábätko budiť šteklením, bábätko, ktorému začne do ústočiek tiecť mlieko vďaka stláčaniu prsníka, bude ďalej piť a nezaspí pred tým, než sa napapá.

Nemusíte bábätko po dojčení dávať odgrgnúť. Dávajte bábätko odgrgnúť len, ak si to skutočne vyžaduje, lebo často práve snaha o odgrgnutie bábätko zobudí, keď zaspáva, čo môže byť potom problematické z hľadiska opätovného zaspania.

Nie je pravidlo, že každé dieťa musí vždy piť z oboch prsníkov, rovnako ako nie je pravidlo, že dieťa má piť len z jedného prsníka, ani to, koľko má dieťa stráviť času na prsníku. Podstatné je to, ako vyzerá pitie na prsníku. Ak dieťa dobre pije na prsníku, tak nie je podstatné, či pije z jedného prsníka, z dvoch alebo sa prsníky striedajú veľakrát.  Je možné, že bábätko nebude chcieť druhý prsník, pretože veľmi dobre pije na tom prvom a už je dostatočne nakŕmené. Ak to tak je, tak ho do druhého prsníka nenúťte. Ak je dieťatko spokojné s jedným prsníkom, nemusíte sa ich snažiť počas jedného dojčenia striedať len preto, že niektoré iné bábätká to potrebujú. Sledujte svoje bábätko a riaďte sa jeho potrebami.

Mnohé matky po nadojčení z jedného prsníka riešia otázku, či odstriekavať mlieko z druhého prsníka. Ak bábätko pri jednom dojčení papá z jedného prsníka a napije sa dostatočne, tak je to v poriadku, a nie je potrebné strácať čas odstriekavaním druhého prsníka. V takomto prípade sa nemusíte o tvorbu mlieka obávať.

Sústreďte sa teda na pitie, nechajte bábätko výdatne sa pri dojčení napiť a umožnite mu tráviť na prsníku čas aj satím bez pitia. Satie bez pitia je tiež veľmi dôležitou časťou dojčenia, pretože dojčenie nie je len príjem mlieka. Satím na prsníku sa bábätko môže uviesť do stavu pohody, v ktorom jednoducho zaspí, udrží sa v spánku, satie na prsníku reguluje telesnú teplotu, dýchanie, srdcovú činnosť, príjem potravy, spánkové cykly – funkcie, ktoré si bábätko samo dokáže regulovať len na asi 20 % a zvyšných 80 % mu reguluje matka fyzickým kontaktom a dojčením. Aj preto je dôležité, aby vaše bábätko malo teraz možnosť tráviť veľa času dojčením a čo najviac času fyzickým kontaktom s vami, počas dňa, aj noci. Nemusíte sa trápiť tým, koľko času bábätko strávi pri dojčení. Cumlík nie je riešením tejto situácie. Cumlík nahrádza dojčenie a tým pádom znižuje postupne tvorbu mlieka. Pre veľkú väčšinu matiek to znamená, že bábätko sa v priebehu nasledujúcich týždňov začne hnevať na prsníku a bez správnej pomoci to pre mnohé z týchto matiek znamená bábätko, ktoré začne odmietať dojčenie úplne. Prečítajte si viac o cumlíkoch a dojčení tu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/cumliky/

Častým dôvodom, pre ktorý sa bábätko chce dojčiť je to, že je unavené a potrebuje sa uviesť do stavu pohody, v ktorom jednoduchšie zaspí. Zaspávať na prsníku je pre bábätká úplne normálne, je to jedna z funkcií dojčenia. Bábätko má aj iné potreby ako hlad. Iné fyzické a psychické potreby nie sú o nič menej dôležité ako hlad. Nemožno ich odsúvať do úzadia len preto, že si logicky zdôvodníme, že nie je hladné.

Navyše, bábätko, ktoré položíte do postieľky, sa pravdepodobne skoro zobudí – preto môže pomôcť, ak ho budete počas spánku nosiť v nejakom nosiči, pretože potom bude spať lepšie a nezobudí sa tým, že sa ho snažíte položiť. Pre mnohé bábätká môže byť samostatné hodinové spanie v postieľke nereálny cieľ. Niektoré bábätká zobudí aj preloženie do postieľky a potom sú opäť hore a toto celé sa opakuje, a tým pádom ukladanie na spánok trvá veľmi dlhú dobu alebo bábätko vôbec nespí. Preto mnohým mamičkám napríklad pomáha aj to, ak dojčia bábätko po ležiačky na posteli a po zaspatí už s ním nehýbu.

Dojčenie podľa potrieb bábätka vám môže veľmi pomôcť v starostlivosti o bábätko. Nemusíte tak riešiť, či už prešiel nejaký čas od posledného dojčenia, môžete prsník ponúknuť vždy, keď je bábätko nespokojné. Napr. večer môže byť pre mnohé bábätká náročný. Je bežné, že približne v tomto čase sa všetky bábätká chcú často dojčiť, chcú byť na prsníku neustále a vybratie prsníka z úst spôsobí plač. Preto je dobré umožniť v tomto čase dieťatku sa dojčiť stále, skúste si ho dať do nejakého nosiča a zároveň ho dojčiť alebo si s ním ľahnite a dojčite poležiačky. Netrápte sa, dojčite bábätko bez toho, aby ste sa snažili, aby vydržalo aspoň nejakú dobu bez prsníka. Časté pitie nemôže ublížiť, ani zaťažiť bruško, bábätká sú z tehotenstva zvyknuté na konštantný prísun živín a čím častejšie sa dojčia, tým je to pre ne lepšie. Nemôžu sa „prejesť“.

Z praktického hľadiska môže potrebu častého dojčenia a fyzického kontaktu pomôcť naplniť nejaký vhodný nosič pre bábätká či šatka – pozrite si napríklad tieto fotografie.

Pre bábätko je dobré, aby trávilo čas v matkinom náručí a väčšina bábätiek potrebuje pomoc pri zaspávaní.

Toto obdobie prináša množstvo otázok týkajúcich sa dojčenia a starostlivosti o bábätko. Nájdite si vo vašom meste svoju podpornú skupinu dojčiacich matiek, aby ste získavali pravidelnú dávku podpory a mohli si nájsť aj dojčiace kamarátky, ktoré vám dodajú povzbudenie a podporu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/

Podpor nás

Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.

Tím poradkýň o. z. MAMILA

Späť na zoznam otázok

Najčítanejšie články

Poradňa dojčenia

Viac ako 13 000 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.

prejsť do poradne
Nájdite poradkyňu

Viac ako 800 laktačných poradkýňna Slovensku, v SR a v EÚ. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.

vyhľadať poradkyňu
Kniha o dojčení

Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.

objednať knihu

MAMILA, o. z.

MAMILA je občianske združenie, ktoré poskytuje profesionálnu pomoc, poradenstvo a podporu počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú laktačné poradkyne združené v o. z. MAMILA, ktoré vzniklo dňa 9. 8. 2002.

Podpor nás

Sme profesionálny tím s nadšením pre dojčenie. Stojíme za vami, podržíme vás, prinesieme vám nádej a úľavu. Nebudete v tom samy. Prinášame pomoc, poradenstvo, vzdelávanie, zasadzujeme sa za zmenu legislatívy, suplujeme štát. Naše personálne a finančné zdroje sú obmedzené, a preto nám pomôže každá vaša podpora pre dojčenie. Ďakujeme!

Videá

Ako dojčiť poležiačky
Kontakt koža na kožu
Vec, čo vám pomôže
Predchádzajúci Nasledujúci

Naši partneri