Slabsie kojenie z jedneho prsnika

Zuzana    08.02.2017, 07:52

dcera ma 10m a už ju aj dokrmujem.po kazdom jedle ju este nakojim. postrehla som že v jednom prsniku sa mi tvori menej mlieka a ani mi z neho nechce moc dlho pit. vzdy jej ho ponukam ako prvy. kojim ju približne kazde 3-4h pocas dna.ako mam zvysit tvorbu mlieka v tomto prsniku. prsniky nemam pri kojeni bolestive. Dakujem za odpoved

Milá Zuzana,

mamičky väčšinou mávajú odlišné množstvo mlieka v jednom a v druhom prsníku, pričom niekedy je tento rozdiel nepozorovateľný a niekedy je viac zjavný. Dôvody sú vo svojej podstate tie isté, ako keď dieťa začne odmietať dojčenie úplne – deti reagujú na tok mlieka. Ak sa z jedného prsníka bábätko menej výdatne dojčí, časom sa v ňom znižuje tvorba mlieka a bábätko môže začať uprednostňovať prsník, z ktorého získava rýchlejší tok. Vaše bábätko sa prisáva k obom prsníkom a darí sa vám „horší“ prsník ponúkať ako prvý, toto môže pomáhať.

Z estetického hľadiska sa dá rozdielna veľkosť prsníkov vyrovnať napr. silikónovými vložkami do podprsenky. Po skončení dojčenia sa rozdielna veľkosť prsníkov stratí. A samozrejme, že je možné aj dlhodobé dojčenie z jedného prsníka, ale oplatí sa podniknúť kroky, aby sa dieťa dojčilo z oboch prsníkov. Pri praktickej realizácii krokov, ktoré by ste mohli podniknúť, aby ste túto situáciu zmenili, vám môže pomôcť poradkyňa pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Jedným z bodov riešenia je zvýšiť tvorbu mlieka prostriedkami pre zvýšenie tvorby mlieka, tak ako to odporúča tento materiál o zvyšovaní tvorby mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/zvysenie-prisunu-mm/

Pri konkrétnom dávkovaní a užívaní prostriedkov pre podporu tvorby mlieka by ste mali postupovať spoločne s poradkyňou.

S poradkyňou osobne prejdite aj to, či je v tejto situácii vhodnou stratégiou odsávať, toto nie je možné posúdiť prostredníctvom internetu.

Okrem toho môže fungovať  vytvárať príležitosti pre prisatie dieťatka aj k tomuto prsníku – napr.:
• Noste dieťa v nosiči (šatka, babyvak...).
• Spite s ním v posteli.
• Umožnite mu kontakt koža na kožu.
• Okúpte sa s ním.
• Uspávajte ho v náručí (napr. v nosiči).
• Vo vhodnej chvíli ponúknite dieťaťu menší prsník, ale nenúťte ho a neznechuťte mu dojčenie tým, že mu ho budete vnucovať. Môžete pritom experimentovať s rôznymi polohami a rôznymi situáciami, v ktorých prsník ponúknete – napr. sa pokúste dieťa prisať počas chôdze, skákaní na fitlopte atď.
• Vyhnite sa tomu, aby ste zo snahy o dojčenie z menšieho prsníka urobili boj a aby dieťa pri tom plakalo.
• Na dojčenie z menšieho prsníka sa snažte vystihnúť okamihy, keď dieťa nie je pri plnom vedomí Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Slabsie kojenie z jedneho prsnika