SK / CZ / UA / RU

Môže to byť ešte stále štrajk???

Otázka

Dobrý deň, cca pred týždňom som písala mail: Dobry vecer, pred par dnami som pisala, ze sa 14 mes.dcerka zrazu od nedele nechce na prsnik ani pozriet, ani cez den ani v noci v polospanku. Doteraz plne kojena. Uz to trva 6 dni. V noci sa zobudila, nakojila som ju a spala dalej a tera sup ju do kocika hladnu a kocikat kym nezaspi. Mala horúčky aj celá rodina sme ochoreli... Kolko max dni moze trvat tento strajk ked hovorite, ze to je strajk a dufam nie nahle odstavenie? Za tych par dni mi riadne klesa mliecko odstriekavam, ale to nie to ako ked sala sama a chcela by som dcerku este dojcit...dakujem, dostala som aj odpoveď. Moja otázka je, či to ešte stále môže byť štrajk, trvá to už 3 týždne. Dcérka mi ukazuje na prsník, že mnam mnam, ukážem jej ho a urobí grimasu a nechce ho. Odsavam, ale už mi mliečko nejde tak ako kedysi... Cez den mi to ani nevadí, ale noc je strašná. Zobudí sa a nevie zaspať. Donedávna, ak sa zobudila, nadojčila som ju a spala ďalej. Neviem, čo mám robiť a neviem, či je ešte možné čakať alebo jej už mám kúpiť umelé mliečko, aby som jej ho v noci dala a vypila ho z fľaše a spinkala ďalej. Je vôbec potrebné dávať 15 mesačnému dieťaťu, ak sa už neprisaje, umelé mliečko, alebo stačí už klasické plnotučné? Niekto hovorí tak a niekto tak. Inak, prvé dieťatko som dojčila 3 roky, tak mi je aj ľúto, že toto dieťatko by samo teraz prestalo tak skoro. ďakujem.

Mária | 18.03.2017, 09:50

Odpoveď

Milá Mária,

veľmi nás mrzí, že situácia sa stále nezmenila, myslíme na vás a držíme vám palce. Máme skúsenosti aj s bábätkami, ktoré odmietali prsník dlhšie a prisali sa neskôr, ale máte pravdu, je to nesmierne náročná situácia, najmä psychicky, ale aj fyzicky. Pýtate sa, či stále ide o štrajk – áno, ide. Prirodzené odstavenie nastáva po tom, čo dieťatko vie jednotlivé funkcie dojčenia prestať využívať, pretože ich dokáže riešiť samo. Vaša dcérka má viaceré situácie, ktoré ste donedávna riešili dojčením a teraz je ťažké naplniť jej potreby.

Je dôležité udržiavať tvorbu mlieka, podávať odsaté mlieko dcérka, ak by bola ochotná ho piť a vytvárať nenásilne mnoho príležitostí pre návrat k dojčeniu. V tejto situácii je veľmi dôležité zažívať podporu a veľmi vám odporúčame nájsť si poradkyňu, s ktorou budete v osobnom kontakte alebo navštevovať podpornú skupinu dojčiacich matiek, aby ste našli energiu to celé zvládať ďalej.

Ak by vaša dcérka bola ochotná piť vaše odsaté mlieko, ani z hľadiska výživy jej nebude nič chýbať. Ak by ho nepila, je pre vás dôležité vedieť, že pre nedojčené deti je zbytočné a škodlivé podávať im v tomto veku umelé mlieko. Ak chcete používať kravské mlieko do varenia, bežne, ako ho ľudia konzumujú, môžete takéto jedlo dávať aj dcérke. Žiadne mlieko – ani kravské, ani sušené kravské mlieko (umelé mlieko), ani iné mlieko – kozie, sójové, ryžové... by sa nemalo bábätku v tomto veku podávať v množstvách, ktorými by sa nahrádzalo materské mlieko, a to ani v prípade, že nie je dojčené. Čerstvé a pestré príkrmy sú zdravšia voľba.

Držíme vám palce!

Podpor nás

Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.

Tím poradkýň o. z. MAMILA

Späť na zoznam otázok

Najčítanejšie články

Poradňa dojčenia

Viac ako 13 000 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.

prejsť do poradne
Nájdite poradkyňu

Viac ako 800 laktačných poradkýňna Slovensku, v SR a v EÚ. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.

vyhľadať poradkyňu
Kniha o dojčení

Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.

objednať knihu

MAMILA, o. z.

MAMILA je občianske združenie, ktoré poskytuje profesionálnu pomoc, poradenstvo a podporu počas celej doby trvania dojčenia. Veľmi dobre rozumieme frustrácii matiek, ktoré sa rozhodnú dojčiť a zistia, že iba rozhodnutie nestačí. Potrebujú, aby im niekto skutočne pomohol. Takúto pomoc poskytujú laktačné poradkyne združené v o. z. MAMILA, ktoré vzniklo dňa 9. 8. 2002.

Podpor nás

Sme profesionálny tím s nadšením pre dojčenie. Stojíme za vami, podržíme vás, prinesieme vám nádej a úľavu. Nebudete v tom samy. Prinášame pomoc, poradenstvo, vzdelávanie, zasadzujeme sa za zmenu legislatívy, suplujeme štát. Naše personálne a finančné zdroje sú obmedzené, a preto nám pomôže každá vaša podpora pre dojčenie. Ďakujeme!

Videá

Ako dojčiť poležiačky
Kontakt koža na kožu
Vec, čo vám pomôže
Predchádzajúci Nasledujúci

Naši partneri