Pretrvavajuca ,,tehotenska,, nadcha aj pocas dojcenia

Anna    12.04.2017, 11:12

Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu, pocas mojho 3.tehotenstva sa u mna prehlbila tzv. tehotenska nadcha (trvala cca 5 mes,cely cas om si striekala nasivin), ktora sa ale vratila aj pocas dojcenia a ja si uz 5 mesiaciv opat striekam nasivin, ktory mi jediny pomaha na odpchatie nosa. Moj syncek ma 12 mesiacov, zacala som mat velke problemy s chrbticou, a zaroven mam bolestive krcove zily.. citim sa uz velmi vycerpana, dietako dojcim cez den priblizne 3-krat,v noci castejsie, ale je aj riadne prikrmovane domacou stravou a pije vodu. Lekari, alergolog ma odmieta vysetrit prave z dovodu, ze dojcim, cievar ma nezoperuje, kym dojcim, maste na chrbat nemozem, ked dojcim, max.vraj panadol..som uz 3.krat po sebe chora na hrdlo, vraj to mam z tej nadchy.. vela som si oddrela, aby som mohla dojcit, ale som uz skutocne vycerpana, najma v noci to je narocne, neviem dojcit po leziacky.. lekari, aj moji blizki, mi radia dietatko odstavit, aby som sa dala konecne dokopy, mam este dalsie dve deti, ked mam bolesti, som nervozna, odchadza mi cuch.. ale psychicky ma to velmi trapi, neviem, co robit, ako ho odstavit, ked konecne este mam mliecko, ale skutocne neviem, ako dlho to takto este zvladnem. dakujem za radu. s pozdravom anna

Milá Anna,

vaša situácia je typickou ukážkou toho, ako vyzerá reálna skutočná podpora dojčenia na Slovensku. Dojčenie je podporované len do času, kedy ide prirodzene, bez problémov a netreba popri ňom nič riešiť.  Akonáhle sa niečo deje v živote dieťaťa alebo matky, zrazu akoby všetky argumenty, prečo je dojčenie také kľúčové a mimoriadne dôležité, neplatili.

Realita však je, že dojčenie je naozaj dôležité. Že predčasné odstavenie prináša riziká pre správny vývoj dieťaťa a aj pre matkino zdravie. Neobstojí zľahčovanie, že veď aj my sme neboli dojčení a tu sme. Dojčenie normálnej dĺžky niekoľkých rokov (čiže „dlhodobé dojčenie“) je normálne a vďaka nemu sa dieťa z hľadiska zdravia, psychiky a imunity vyvíja správne, tak, ako sa vyvíjať má. Nedojčené deti, prípadne deti, ktorých dojčenie bolo ukončené príliš skoro, majú štúdiami dokázané štatisticky vyššie riziko toho, že budú častejšie choré, že ich choroby budú mať ťažší priebeh, že niektoré choroby pravdepodobnejšie dostanú, že ich liečba bude trvať dlhšie, že budú mať horšie výsledky v škole, budú sa horšie správať, majú vyššie riziko obezity, srdcových ochorení, horší vývin zraku, čeľuste, ústnej dutiny, vyššie riziko ekzémov. To, že to nevidíme vždy pri každom nedojčenom dieťati, neznamená, že to neplatí pre nedojčené deti ako skupinu. Ale to nie je všetko, nedojčenie prináša riziká aj pre zdravie matky. Ženy by mali okrem iného dojčiť aj pre svoje zdravie. Dojčenie patrí medzi hlavný nástroj prevencie rakoviny prsníka. Všetky kampane zameriavajúce sa na prevenciu rakoviny prsníka by sa mali zamerať na dojčenie. Dojčenie je tiež prevenciou pre rakovinu vaječníkov, maternice a endometria, chráni proti osteoporóze, znižuje potrebu inzulínu diabetičiek počas dojčenia, spravidla odďaľuje návrat plodnosti a na dlhú dobu potláča ovuláciu, dojčiace matky po pôrode spravidla ľahšie schudnú. Mnohým zdravotným problémom, s ktorými ženy neskôr v živote bojujú, by sa dalo zabrániť dojčením.

Ak sa dojčenie považuje za skutočne dôležité, začne byť zrejmé, že dojčiaca matka má právo na liečbu a potrebné vyšetrenia popri dojčení.

Nie je jediný dôvod, pre ktorý by ste počas dojčenia nemohli podstúpiť alergologické vyšetrenie vrátane kožných testov na alergiu. Je úplne zbytočné toto odkladať, nehovoriac o tom, že ak by bolo potrebné urobiť takéto kožné testy vášmu dieťaťu, nikto by neváhal mu ich urobiť. Nemusíte sa báť, že by sa vášmu dieťatku dostali alergény z testu.

V prípade kŕčových žíl rovnako je bezpečnejšie pokračovať v dojčení, ako odkladať liečbu alebo odstaviť dieťa kvôli potrebnej liečbe. Prečítajte si túto odpoveď z našej poradne:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=4444

A rovnako nie je problém počas dojčenia podstúpiť liečbu a prípadné vyšetrenia ohľadom bolestivého chrbta. Prečítajte si tieto odpovede z našej poradne:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=4998

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=2082

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1873

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1721



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Pretrvavajuca ,,tehotenska,, nadcha aj pocas dojcenia