Biely flak na bradavke

Adriana    12.04.2017, 22:09

Dobry den. Dcerka bude mat v maji 2 roky, dojcim aj cez aj v noci. Ale spravil sa mi biely flak na bradavke, asi je to upchaty mliekovod, je mi zima na prsnik a mam ho tvrdy. Ked dcerka z neho pije, tak to boli, ale vydrzala som, lebo uz som tento problem mala, ked bola este babatko. Chcem sa spytat, co moze byt pricinou, ze sa mi to objavilo? Na co si mam davat pozor? Lebo dojcim rano, ked prideme zvonku, cez den zaspava na prsniku. Vecer uspavam na prsniku. V noci sa budi na mliecko niekolkokrat.. Takze nerozumiem, co som spravila zle, ze mam opat stvrdnuty prsnik. Dakujem za Vas cas. Adriana

Milá Adriana,

zablokovaný mliekovod môže niekedy vzniknúť bez nejakej zjavnej príčiny. Niekedy stačí oslabenie imunitného systém, inokedy napr. je výsledkom tlaku na prsník od podprsenky, často sa príčina neobjaví. Ak sa vám teraz vyskytla táto situácia, nemusí ísť o nič, čo by ste mali riešiť preventívne. Ak by sa začali zablokované mliekovody objavovať pravidelne, potom je možné pokúsiť sa urobiť preventívne nejaké kroky, ale teraz je pravdepodobne postačujúce sústrediť sa na zmiernenie príznakov, ktoré teraz pociťujete:

  •  od bolesti by vám pomohlo, ak by ste túto tenkú bielu vrstvičku kože sterilnou ihlou prepichli, prípadne následne vytlačili to, čo by z neho vyšlo a následne vydezinfikovali. Počas dojčenia si potom môžete tento prsník masírovať a stláčať, aby ste uvoľnili mlieko zo zablokovaného mliekovodu. 
  • môže vám pomôcť, ak by ste bolestivé miesto v prsníku miesto masírovali opačnou stranou elektrickej kefky alebo iným zariadením, ktoré vibruje
  • držte prsníky v teple a jeden faktor, ktorý okrem iného súvisí so zablokovanými mliekovodmi, je váš odpočinok
  • ak by sa táto situácia nezlepšila do 48 hodín od prvých príznakov, ale naopak bola by horšia, obráťte sa na svojho gynekológa


Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Biely flak na bradavke