Znížená tvorba mlieka

Martina    25.07.2017, 18:00

Dobrý deň, Chcela by som vas poprosit o radu. Dcerka ma este len 16 dni, po porode som mala dostatol mlieka, az prilis vela - mlieko mi aj same tieklo, prsniky som mala casto plne, musela som aj odsavat. V piatok ma zacal pobolievat jeden prsnik, zlakla som sa ze to bude zapal, davala som si obklady s alkoholom a dnes to uz neboli, no v sobotu som zacala mat pocit ze mam v tom prsniku ovela menej mlieka, uz ani z neho netieklo. No a vcera mam ten ist pocit uz aj z druheho prsnika, vobec sa tak neplnia, mlieko mi netecie. Bojim sa ze o mlieko pridem. Dcerka zatial nieje nespokojna, papa rovnako casto ako predtym no zda sa mi ze sa jej velmi nechce tahat - predtym sa tak nemusela snazit ked jej tieklo skoro same. Tiez ma od toho piatku bolieva hlava, neviem co sa deje. Vopred dakujem za pomoc, Martina

Milá Martina,

situácia, ktorú popisujete, nemusí znamenať, že sa znížila tvorba mlieka, hoci to cez internet nie je možné vylúčiť. Samotný fakt, že pociťujete menšie nalievanie prsníkov, neznamená nič. Mať mäkké prsníky môže byť úplne normálne a nehovorí to nič o tom, či máte dostatok mlieka a ani o tom, či bábätko získava dostatok mlieka. Často sa stáva, že mamičky uvažujú o tom, či je tvorba mlieka dostatočná na základe rôznych príznakov, ktoré nemusia znamenať, že sa niečo s tvorbou mlieka deje. Často sa mamičky znepokojujú preto, že prestávajú pociťovať naliatie prsníkov medzi dojčeniami.

Ale ak urobíme predpoklad, že bábätko dobre pije, prospieva a je spokojné, tak je pravdepodobne všetko v poriadku, a mäkké prsníky sú tým pádom tiež v poriadku - v takejto situácii dobrého pitia a prospievania sú totiž mäkké prsníky normálny a žiaduci jav. Preplnené prsia nie sú ideálom dobrého dojčenia, skôr naopak. Tvrdé prsia totiž znamenajú prílišné naliatie prsníkov, a to sa postupom času mení, takže matky, ktoré bez problémov dlhodobo dojčia, majú normálne mäkké prsníky. Preto samotný fakt, že ste začali pociťovať menšie nalievanie prsníkov sám osebe nič neznamená. Rovnako to, akým spôsobom bábätko spinká či ako spokojné je medzi dojčeniami, nemusí nevyhnutne korešpondovať s tým, ako dobre bábätko pije na prsníku pri dojčení. Bábätká okolo 2-3 týždňov života sa často výrazne menia oproti tomu, aké boli tesne po pôrode, čo môže byť tiež príčinou toho, prečo bábätko sa začne inak správať. Prečítajte si tento článok rozoberajúci spánok bábätka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/spanok/

a tento článok hovoriaci o nespokojnosti, plači bábätka a kolike:

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/kolika-plac/

Takže kľúčom k vašej dileme je zistiť, čo vlastne bábätko robí pri samotnom dojčení. S vyhodnotením dojčenia vám môže pomôcť aj poradkyňa pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spoločne s poradkyňou zhodnotíte pitie a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Pozrite si videá prisávania a pitia a naučte sa tak rozlíšiť, či vaše dieťatko na prsníku pije a získava dostatočné množstvá mlieka. Ďalší postup by sa mal odvíjať od toho, čo spoločne s poradkyňou vyhodnotíte. Ak by ste skutočne videli, že sa deje niečo s dojčením, poradkyňa vám odporučí účinné kroky, ktoré pomôžu zvýšiť príjem mlieka pri dojčení bábätka. Spolu s poradkyňou by ste urobili tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať postupné znižovanie tvorby mlieka.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

3) Z vašej situácie vôbec nevyplýva, či je vôbec potrebné niečo zlepšovať, ale hypoteticky, ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Bolesti hlavy, ktoré popisujete, vysoko pravdepodobne nesúvisia s tým, čo riešite ohľadom dojčenia. Ak by ste to potrebovali, obráťte sa ohľadom riešenia bolestí hlavy na lekára.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Znížená tvorba mlieka