Kojeni tri deti

Klara    14.08.2017, 11:01

Dobry den. Mame dve deti. Starsi jsou tri roky. Koji se uz jen rano a to tez neni pravidlem. Libila se mi myslenka samoodstavu. Mladsi ma osm mesicu a je plne kojeny. Pred tydnem jsme zjistili, ze jsem opet tehotna. Uz ted se citim dost kojenim ,,vyzdimana,,. Kdyz vezmu, ze bych kojila jeste dalsi tri roky, co na to moje telo? Asi se to musi nekde odrazit, ze? Jak efektivne doplnovat potrebne vitaminy. Vetsinu chemickych vitaminu telo moc neprijima. Doporucila byste pokracovat v kojeni i u tretiho ditka s ohledem na matku? Moc dekuji

Milá Kláro,

blahoželáme k tehotenstvu!

Vaša otázka v sebe obsahuje predpoklad, že dojčenie je pre ženské telo záťažou. Ak si však uvedomíte, s akými ochoreniami sa stretávajú ženy, ktoré dojčili krátkodobo alebo nedojčili vôbec, pochopíte, že vaše telo očakáva, že počas mnohých rokov bude plodiť deti a následne ich dlhú dobu dojčiť. Ak sa to nedeje, ženy sa naopak stretávajú s rôznymi ochoreniami, ak nedojčia tak dlho, ako sa to dialo v minulosti. Matky ohrozuje nedojčenie. Dojčenie je pre matku zdravé.  Dojčenie patrí medzi hlavný nástroj prevencie rakoviny prsníka. Všetky kampane zameriavajúce sa na prevenciu rakoviny prsníka by sa mali zamerať na dojčenie. Dojčenie je tiež prevenciou pre rakovinu vaječníkov, maternice a endometria, chráni proti osteoporóze, znižuje potrebu inzulínu diabetičiek počas dojčenia, dojčiace matky po pôrode spravidla ľahšie schudnú. Mnohým zdravotným problémom, s ktorými ženy neskôr v živote bojujú, by sa dalo zabrániť dojčením.

Fakt, že v priebehu štyroch rokov sa staráte o malé deti, predstavuje v našich podmienkach výraznú záťaž a mnohé ženy sa cítia vyšťavené. Toto však nesúvisí s dojčením ako takým. Toto súvisí s náročnosťou starostlivosti o dve malé deti (a neskôr tri malé deti). A samozrejme, že mať ďalšie malé bábätko nebude jednoduché. Z hľadiska dojčenia však toto nepredstavuje pre vás záťaž navyše. Práve naopak, teraz, keď ste znova tehotná, vám dojčenie pomôže si oddýchnuť popri starostlivosti o druhé dieťatko, ktoré je stále veľmi maličké a staršej dcérke dá pocit, že je stále vítaná a dôležitá. Dojčenie má potenciál celú túto vašu situáciu zjednodušiť.

Dojčenie staršej dcérky je stále veľmi dôležité, navyše práve teraz je vo veku, kedy sa stretáva s detským kolektívom a to, že ju budete dojčiť, bude predstavovať ochranu pre vás aj pre nenarodené bábätko. Teraz sa vám znova tvorí kolostrum, mlieko plné imunitných látok a pre trojročné dieťa prestavuje významnú ochranu pred chorobami, ktorými by následne mohla ohroziť vaše tehotenstvo.

Z výživového hľadiska nemusíte robiť nič extra. Navyše počas tehotenstva sa vám výrazne zníži tvorba mlieka vplyvom tehotenských hormónov.

Dovoľujeme si vás upozorniť, že vzhľadom na výrazné zníženie tvorby mlieka počas tehotenstva, by ste mali teraz dávať väčší pozor na druhé dieťatko, ktoré je ešte stále veľmi maličké a v tomto veku bežne tvorí materské mlieko takmer 100 % stravy bábätka. Pri vašom bábätku sa nedá spoliehať na to, že dokáže z prsníka získať takéto množstvo mlieka. Preto sa popri dojčení zamerajte na príkrmy a podávanie tekutín tomuto bábätku, aby naďalej priberalo.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kojeni tri deti