Hustota mlieka

Viera    18.02.2018, 17:55

Týka sa to mojej dcéry ktorá dojčí.Malý je neustále hladný, dcéra mlieko má, malý papá, len sa mi zdá že dcéra má riedke mlieko.Kde sa dá spraviť rozbor materského mlileka?

Milá Viera,

na materské mlieko sa môžete spoľahnúť. Bez ohľadu na výživu dojčiacej matky či na iné faktory, každej matke sa tvorí dostatočne kvalitné mlieko, ktoré dokáže bábätko zasýtiť. Aj materské mlieko matiek, ktoré sú podvyživené, obsahuje všetky potrebné látky pre bábätko. Neexistuje pojem „slabé mlieko“, o tomto nemusíte mať pochybnosti. Niekedy sa ľuďom zdá materské mlieko „riedke“, pretože pozorujú jeho vzhľad a porovnávajú ho s tým, ako vizuálne vyzerá kravské či umelé mlieko. Často si ľudia predstavujú, že mlieko má vyzerať ako kravské mlieko, ktoré je biele a „husté“. Materské mlieko je "šité priamo na mieru" každého bábätka a ideálnym spôsobom spĺňa jeho potrebu živín a to aj v prípade, že by vyzeralo „vodové“. Navyše obsahuje desiatky nenapodobiteľných látok a faktorov, ktoré zvyšujú jeho imunity a plnia mnohé iné dôležité funkcie.

Rozbor materského mlieka vám neodporúčame robiť. Nebude mať totiž žiadnu výpovednú hodnotu. Pre hodnoverný rozbor materského mlieka totiž treba vyšetriť obrovské množstvo materského mlieka jednej matky, nehovoriac o tom, že neexistuje žiadna referenčná norma, čo presne by sa malo v mlieku tejto matky pre toto dieťa nachádzať. Prečítajte si aj túto odpoveď  z našej poradne:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=3470

Dojčenie je navyše omnoho viac než len prijímanie materského mlieka. Bábätká sa môžu chcieť a väčšinou aj chcú dojčiť veľmi často a potrebujú dojčenie nielen pre nasýtenie, ale aj na uspatie, utíšenie, istotu, blízkosť. Dojčenie nie je len kŕmenie, dojčenie nie je analogické s kŕmením umelou výživou fľašou. Dojčené bábätká sa správajú úplne inak ako nedojčené a spoločnosť, ktorá nemá skúsenosť s dojčenými bábätkami, často nechápe, ako dojčenie funguje. Vašu dcéru je dôležité práve podporovať v tom, aby dojčila svoje bábätko, hoci sa dojčilo len pred chvíľkou. Podporovať v tom, aby pokojne znova prisala bábätko preto, že plače, alebo preto, že spinkalo a zobudilo sa. Svetová zdravotnícka organizácia zdôrazňuje, že práve dojčenie podľa potrieb bábätka, dojčenie na požiadanie, je kľúčom k tomu, aby dojčenie vydržalo dlhšie ako pár týždňov. Prečítajte si spolu so svojou dcérou túto odpoveď z poradne dojčenia, ktorá mnohé vysvetľuje:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=5630

a navštívte spoločne podpornú skupinu dojčiacich matiek, aby ste mali možnosť porovnať dojčenie a správanie iných detí a videli ste, že časté alebo dlhé dojčenie je normálne a tiež videli možnosti, ako sa o takéto bábätko starať tak, aby sa matka cítila odpočinutá a spokojná:

http://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Hustota mlieka