Osýpky a dojčenie

Lenka    23.07.2018, 11:23

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu v súvislosti s osýpkami. Mám podozrenie, že som sa nakazila vírusom osýpok a nie som si istá, či môžem kojiť môjho 9 mesačného synčeka, ak mám tento vírus v tele. Je možné, že ho prostredníctvom mliečka nakazím? Keď som sa chcela dať zaočkovať, na infekčnom oddelení mi povedali, že po zaočkovaní nebudem môcť kojiť synčeka dva týždne. Je to pravda? Vopred ďakujem za odpoveď. Lenka

Milá Lenka,

existuje len veľmi málo chorôb, pre ktoré by dojčiaca matka mala prestať dojčiť a osýpky medzi ne nepatria. Zvlášť v prípade infekčných chorôb sa matky často nesprávne dozvedia, že musia prestať dojčiť. Väčšinu infekcií vrátane osýpok spôsobujú vírusy, pričom väčšina vírusových infekcií vrátane osýpok je najnákazlivejšia ešte pred tým, než matka vôbec tuší, že je už chorá. Keď už matka začne mať príznaky ochorenia, tak už pravdepodobne mohla preniesť túto chorobu na dieťa. Preto práve v čase, kedy matka začala byť chorá, dieťa potrebuje protilátky, ktoré sa už pred tým nachádzajú v materskom mlieku, spolu s množstvom ďalších imunitných látok, ktoré materské mlieko vždy obsahuje. Preto zvlášť, ak máte podozrenie, že môžete byť chorá, by ste mali pokračovať v dojčení.

Nie je pravda, že po očkovaní proti osýpkam nemôžete dojčiť. Dojčiace matky môžu podstúpiť potrebné očkovania.

Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.

« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Osýpky a dojčenie