Zastavenie laktacie po pôrode mŕtveho dieťatka

Soňa    26.07.2018, 16:35

Dobrý deň, Pred troma týždňami som v 33.tt rodila mŕtve dieťatko... Hneď po pôrode mi nasadili lieky, aby sa mi nespustila laktacia (Parlodel). Užívala som ich 14 dní presne podľa pokynu. Mala som z nich viaceré nežiaduce účinky... Na štvrtý deň po dobrati liekov sa mi spravilo mliečko. Stupňuje sa jeho tvorba, hoci nie rapídne, ako keby som dojčila, ale predsa. Prsia ma dosť bolia a tvrdnu. Nechcem už užívať tie lieky, odsavat nechcem, aby sa netvorilo ďalej. Mám obavu zo zápalu. Začala som piť šalviovy čaj a obviazala som si prsia natesno kompresným obväzom. Čo ešte mám spraviť, aby sa mi mlieko netvorilo? Ďakujem vopred za akúkoľvek odpoveď.

Milá Soňa,

dovoľte vyjadriť vám našu úprimnú sústrasť.

Vo všeobecnosti neexistuje jednoduchý spôsob ako rýchlo zastaviť tvorbu mlieka. Neodporúčame vám užívať lieky na zastavenie laktácie, sťahovať si prsia ani piť málo tekutín. Ani jedno z toho nespôsobí, že by tvorba mlieka prestala rýchlejšie či bezbolestnejšie než, keď tomu ponecháte voľný priebeh (ako ste aj sama videli). Pravdepodobne najlepšie riešenie je nechať, nech tvorba mlieka klesne postupne sama od seba, prípadne, ak si trochu mlieka trochu mlieka odstriekate, ak prsníky budú veľmi plné.

Ak máte príliš naliate prsia, tak môžete okrem odstriekania použiť kapustné listy, ktoré si môžete dávať neustále, kedykoľvek chcete, kapustné listy môžu byť chladené z chladničky.

Takéto prílišné naliate môže trvať určitú dobu (bez liekov aj s liekmi), samotná tvorba mlieka môže pretrvávať dlhú dobu podobne ako pri iných mamičkách, ktoré prestanú dojčiť, a toto si nevyžaduje žiadne riešenie.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Zastavenie laktacie po pôrode mŕtveho dieťatka