Probémy s bruškom

Gabriela    31.07.2018, 15:35

Dobrý deň, už niekoľko dní sa trápime s mojim 6 týždňovým synom. dojčím od 5 dňa, pretože malinký bol po narodení na Jiske pre zvýšené CRP a podávali mu umelé mlieko + to čo sa mi podarilo odstriekať. Malinký mi do 4 týždňov pekne priberal ale postupne ho začalo bolievať bruško až to došlo do štádia , že pri každom kojení mal bolesti. Hneˇako mu do bruška ničo kvaplo sa žačal skrúcať. Prestal priberať. Lekárka nám odporučila materské mlieko yvsasdiť. Pol dňa sme dávali ryžový vývar a postupne priraďovali bezlaktózové mlieko. PO ryžovom sa to úpllne zepšilo , všetky príznaky vymyzli ale po 3 dňoch sa to opať vrátilo. Krče a stolica sa upravila na hustejsiu, dotereaz ju mal hlienovú, zlenožltú a riedku, často z neho doslova strielala a nakoniec z neho išla pena. Malinky si pyta prsnik kazdu hodinu az pol maximalne vydrzí 2 hodinky, ked sme ho vazili z prsnika si vytiahne 50-90 ml. Lekárka nám odporučila aby sme to kojenie pretiahli na 2,5 hodiny ale malinky strasne plače, zdá s mi to vešľmi drastické. POužívame probiotiká BIOGAIA a Sab SImplex. čítala som príspevky laktózovej intolerancii. Opäť dojčím ale malinký má takmer po každom kojení krče alebo tlačí a potom plačká, Zaujímavé je, že v noci prepí pekne 3-4 hodiny, dokonca jeden spánok už vynechal. Môže to súvisiet s kojenim? alebo sú to naozaj tie detské koliky? uz sme s manzelom zúfalý,lekáry nám hovoria ze to prejde ale nám sa to nezdá.

Milá Gabriela,

vo vašej situácii vám odporúčame osobnú návštevu poradkyne pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože to, čo popisujete, znie ako príznaky súvisiace s nedostatočným príjmom materského mlieka pri dojčení, pričom vzhľadom na to, čo všetko ste prekonali v posledných týždňoch, by nebolo prekvapivé, keby prisatie bábätka k prsníku nebolo správne. Vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Ak sa spoločne s poradkyňou ubezpečíte, že bábätko získava dostatok materského mlieka, potom môžete vyhodnotiť príznaky a správanie bábätka a v prípade, že budú pretrvávať, obrátiť sa na pediatričku o pomoc. Vaša situácia sa nedá vysvetliť tým, že by bábätko „zle znášalo materské mlieko“, pretože nedáva zmysel, aby ho dobre znášalo 4 týždne a potom už nie a aby ho „bolelo bruško“ cez deň a v noci nie. Predlžovať intervaly medzi dojčeniami spôsobí ešte nižší príjem materského mlieka a môže celú situáciu zhoršiť. Spoločne s poradkyňou by ste mali urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Bábätko v tejto situácii potrebuje intenzívnu pomoc so zaspávaním a s udržaním sa v spánku. Prejdite spoločne s poradkyňou, akým spôsobom uspávať bábätko a ako ho v spánku udržať, tak aby sa znížila miera plaču, ktorá by mohla súvisieť s častým prerušovaním spánku (napríklad tým, že bábätko zaspí na rukách a zobudí sa, lebo ho rodič položí do postieľky).

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Probémy s bruškom