Stale hladna

Miska    08.08.2018, 11:09

Dobry den, chcela by som sa opytat.Moja dcerka ma 13 dni a snazim sa ju dojcit. Prisat sa vie pekne ( dokonca aj na moje nie moc stastne bradavky - su velke a jedna dokonca vpadnuta ). Ale to sme zvladli ...len aj po hodine na prsach je hladna a otvara stale usta ... Ze pit pije vie lebo mliecko jej tecie z ust ked vyberem bradavku a odgrgne si. Tak som si zacala aj odsavat lebo si nevie tolko vytiahnut a potom jej to dam vo vacsom mnozstve z flasky...potom mi pekne zaspi aj na 3-5 hodin. Zatial nemam problem s tym ze by sa nechcela prisat na prso potom. Otazka: je mozne ze ked bude vacsia dokaze si viac vytiahnut? Je mozne ze mam vacsie bradavky a nema tolko sily alebo kde robim chybu. Dakujem vopred za oodpoved. Miska

Milá Miška,

túto situáciu nespôsobuje tvar ani veľkosť vašich bradaviek. Každý tvar bradaviek je jednou z možností, ako môžu normálne bradavky vyzerať, hoci v našej spoločnosti sa často považuje tvar a veľkosť bradaviek za dôležitý predpoklad úspešnosti dojčenia a často sa ženám s vpadnutými alebo inými bradavkami nesprávne odporúčajú klobúčiky. Vaše bradavky sú vhodné na dojčenie.

V tejto situácii existujú spôsoby ako zvýšiť príjem mlieka zo strany bábätka počas dojčenia, odporúčame vám však čo najskôr kontaktovať poradkyňu pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Pre to, aby mohlo bábätko začať získavať dostatok mlieka z prsníka a aby mohlo byť možné postupne ho prestať dokrmovať, bude dôležité s poradkyňou urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Spoločne s poradkyňou bude kľúčové pozrieť sa na správanie bábätka po nadojčení. Často sa uvažuje o tom, že bábätko sa nenapilo dostatočne na základe rôznych prejavov správania bábätka, ktoré v skutočnosti nemusia nevyhnutne súvisieť s nedostatočným príjmom mlieka. Napríklad, ak bábätko po dojčení plače, je nespokojné, môže ísť aj o príčiny súvisiace s potrebou pomoci so zaspatím a udržaním sa v spánku. Spoločne s poradkyňou prejdete tieto možnosti z tohto článku:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/kolika-plac/

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Stale hladna