Propycil liek

Viera    14.08.2018, 12:26

Dobrý den, Uz pred pôrodom som trpela na hyperthyreozu, pocas tehotenstva som brala 1/2 tabletky propycilu, po porode mi bola zvýšená davka na 1 denne na zaklade vysledkov stitnej zlazy, momentálne maly 8 mesiacov a stale ho dojčím no na poslexnej kontrole lekar zvazoval ze mi zvysi davku na 1 a 1/2denne ale keďže kojim nechal mi davku ma 1 denne propycilu a zdoraznil ze by som mala ukoncit dojcenie lebo uz na z medicínskeho hladiska ziaden význam. Aky je Vas nazor, podotýkam ze podla výsledkov sa mi hyperthyreoza ciastocne zlepsila. Ja osobne by som nerada ukončila dojcenie. S POZDRAVOM Viera

Milá Viera,

ženy vo vašej situácii sa často dozvedia podobnú informáciu, keďže sa nezvažuje dôležitosť dojčenia a riziká, ktoré nedojčenie prináša. Často sa ani len neuvažuje o tom, ako by sa dojčenie dalo skĺbiť s nejakou ďalšou potrebou matky. Keď je dojčenie považované za skutočne dôležité, dajú sa hľadať spôsoby, ako v dojčení pokračovať, aj popri rozličných iných skutočnostiach. Dojčenie 8-mesačného dieťaťa je rovnako dôležité, ako dojčenie 8-dňového dieťaťa. Všetko je to otázka uhla pohľadu. Dojčiaca žena má právo na liečbu rovnako, ako tehotná žena. Je paradoxné, že počas tehotenstva, kedy sa vyvíjajú orgány bábätka a kedy lieky, ktoré žena užíva, priamo pôsobia na bábätko, nikto neváha s liečbou, ktorú žena nevyhnutne potrebuje. A počas dojčenia, kedy je situácia omnoho priaznivejšia, pretože daný liek sa prakticky v materskom mlieku nebude vyskytovať (bez ohľadu na dávku, ktorú žena užíva), sa žene liečba upiera. Dôvodom je skutočne najmä pohľad na dojčenie a predstava, že dojčenie nemá „žiadny medicínsky význam“. Skutočne? Nedojčené deti, prípadne deti, ktorých dojčenie bolo ukončené príliš skoro, majú štúdiami dokázané štatisticky vyššie riziko toho, že budú častejšie choré, že ich choroby budú mať ťažší priebeh, že niektoré choroby pravdepodobnejšie dostanú, že ich liečba bude trvať dlhšie, že budú mať horšie výsledky v škole, budú sa horšie správať, majú vyššie riziko obezity, srdcových ochorení, horší vývin zraku, čeľuste, ústnej dutiny, vyššie riziko ekzémov. To, že to nevidíme vždy pri každom nedojčenom dieťati, neznamená, že to neplatí pre nedojčené deti ako skupinu. Ale to nie je všetko, nedojčenie prináša riziká aj pre zdravie matky. Ženy by mali okrem iného dojčiť aj pre svoje zdravie. Dojčenie patrí medzi hlavný nástroj prevencie rakoviny prsníka. Všetky kampane zameriavajúce sa na prevenciu rakoviny prsníka by sa mali zamerať na dojčenie. Dojčenie je tiež prevenciou pre rakovinu vaječníkov, maternice a endometria, chráni proti osteoporóze, znižuje potrebu inzulínu diabetičiek počas dojčenia, spravidla odďaľuje návrat plodnosti a na dlhú dobu potláča ovuláciu, dojčiace matky po pôrode spravidla ľahšie schudnú. Mnohým zdravotným problémom, s ktorými ženy neskôr v živote bojujú, by sa dalo zabrániť dojčením. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča pokračovať v dojčení po 2 roku života podľa potrieb dieťaťa. A toto odporúčanie sa netýka len rozvojových krajín. Týka sa všetkých krajín, aj Slovenska.

Z hľadiska dojčenia je preto vzhľadom na riziká predčasného odstavenia pre vaše dieťa aj pre vás bezpečnejšie pokračovať v dojčení, aj keď potrebujete užívať vyššiu dávku lieku (čo je mimochodom tiež paradoxné, ak píšete, že sa vaše výsledky zlepšili).Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Propycil liek