Problémy s kojením

Soňa    27.08.2018, 16:13

Dobrý den, Natalka 1 tyden, krmime cca co 3 hodiny snazim se o kojeni, ale prsa jsou jen velice malo nalita ( tkan prsou na omak mekka). Vazim pred kojenim a po kojeni a pripadne dokrmuji Nuttilonem Prefutura z injekcni strikacky. Prsniky me zatim vyrazne neboli. Beru Ricinus 5Ch, piji 2-3 l tekutin, piji Caro a kojici caje. Muj dotaz spoci v tom jak správně ne postupovat aby se laktace rozbihala? Za posledni dny jsem cetla tolik ruznych nazoru, ze jsem z toho uz zoufala. Nevim zda opravdu kojit a prikrmovat, nebo se snazit jen kojit a to casteji ( jenze pije i hodinu na vahu pribere 30ml) a stejne ma smaozrejme hlad. Poradite prosim jaky je nejlepsi zpusob podle vas? Dekuji mockrat za odpověď. S pozdravem Galcanova Brno

Milá Soňo,

v rôznych odporúčaniach o dojčení je skutočne náročné vyznať sa. Odporúčame vám preto skontaktovať sa s poradkyňou pri dojčení z nášho zoznamu osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. A najmä preto, že spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. A vďaka tomuto poznaniu sa budete vedieť orientovať v tom, čo sa deje a nebudete závislá na tom, čo si kde o dojčení prečítate. Pitie bábätka je totiž nezameniteľne možné vypozorovať. Poradkyňa vám tiež vysvetlí, ako rozpoznať, kedy bábätko z prsníka vypilo dostatok mlieka. A tak spoločne pri pozorovaní dojčenia budete schopné vyhodnotiť, či bábätko získava teraz dostatok mlieka z prsníka. A aj keby nezískavalo dostatok mlieka, ešte stále existujú kroky pred dokrmovaním: je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Preto spoločne s poradkyňou by ste mali urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak upravíte polohu, prisatie bábätka a budete stláčaním pomáhať získať maximum mlieka, možno uvidíte, že takto bábätko vypilo dostatok mlieka. A možno uvidíte, že toto bábätko by teraz skutočne potrebovalo dokrmovanie. A v takom prípade je dôležité dokrmovať tak, aby mohlo dokrmovanie byť dočasnou, prechodnou záležitosťou a čoskoro bábätko začalo získavať z prsníka toľko mlieka, že budete môcť prestať dokrmovať. A pre toto je kľúčové, aby dokrmovanie prebiehalo laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Dokrmovanie fľašou alebo striekačkou sa deje mimo prsníka a bábätko sa pri ňom učí nesprávne prisávať a používať iné svaly, než tie, ktoré potrebuje na prsníku pri dojčení. Takéto dokrmovanie preto väčšinou vedie k tomu, že bábätko začne odmietať prsník. Dokrmovanie laktačnou pomôckou naopak učí bábätko dojčiť sa a dáva priestor pre to, aby mohlo byť dokrmovanie dočasné a aby ste čoskoro dokrmovanie prestali potrebovať úplne.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste neskôr postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

Je tiež pre vás dôležité vedieť, že tvorbu mlieka nezvyšuje pitie tekutín (hoci sa to často nesprávne dočítate). Pite len toľko tekutín, koľko sama potrebujete pre svoju dostatočnú hydratáciu. Nemusíte sa nalievať vodou, dojčenie to nepomôže zlepšiť.

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Problémy s kojením