Dojcenie a otuzovanie

Maria    03.09.2018, 16:09

Dobry den, syn ma 20 mesiacov a dojcim ho len vecer pri zaspavani, rada by som v tom pokracovala kym sa bude dat. V minulosti som sa venovala niektorym aktivitam ako napr extremne otuzovanie vratane roznych dychovych cvicenins tym suvisiacich, a rada by som sa uz k tomu vratila, no neviem ci je to vhodne ked este dojcim? Citala som ze pri sporte alebo strese sa uvolnuju do mlieka rozne latky a nie je to vhodne, ale nepoznam odbornika ktory by sa mi vedel vyjadrit napr k tomu otuzovaniu. Dakujem za odpoved

Milá Mária,

z hľadiska dojčenia nie je jediný dôvod, pre ktorý by ste nemohli popri dojčení cvičiť, alebo sa otužovať (aj extrémne). O dojčení sa ženy dozvedajú množstvo nesprávnych informácií, z ktorých väčšina sa zakladá na nesprávnom vysvetlení niečoho, čo ľudia pozorujú. Napríklad v prípade cvičenia ľudia niekedy pozorujú, že žena začala cvičiť a neskôr sa dieťa odmieta dojčiť. Avšak, to čo nevidia, je, že za túto situáciu nemôže cvičenie. To, čo môže byť problém, ak matka začne kvôli cvičeniu tráviť veľa času bez bábätka a tým pádom sa bábätko dojčí menej často, než by sa dojčilo, keby mohlo byť s matkou. Ak navyše v čase neprítomnosti matky bábätku dávajú cumlík alebo fľašu, toto môže tiež zhoršiť dojčenie. Toto sú dôvody, pre ktoré vznikla nesprávna predstava, že cvičenie ohrozuje dojčenie. Cvičenie skutočne nepredstavuje pre dojčenie žiaden problém. Dôkazom toho sú aj príbehy viacerých olympijských športovkýň, ktoré počas dojčenia vyhrali dôležité preteky. Pokojne cvičte tak, ako vám to bude vyhovovať a neobávajte sa, aj keby ste to prehnali, "svalovica" pri cvičení nie je žiadny problém pre dojčenie. Kyselina mliečna sa v materskom mlieku nachádza vždy.  Vaše cvičenie nezníži tvorbu mlieka a ani nespôsobí stratu mlieka a ani nespôsobí chuť mlieka, pre ktorú by bábätko dojčenie odmietalo. Samotné cvičenie tvorbu mlieka nijako neovplyvňuje. Prečítajte si si aj rozhovor s fitneskou Denisou Lipovskou, dojčiacou mamičkou a vrcholovou športovkyňou.

Rovnako neplatí, že by ste nemohli dojčiť, ak prežívate stresové situácie. Neexistuje žiadna vedecká štúdia, žiaden dôkaz, že žena môže dojčiť len v prípade, že sa cíti šťastná a je v pohode a že v prípade, že je smutná, nahnevaná alebo vystresovaná, prenáša toto nejakým spôsobom do mlieka. Toto sa síce často traduje, ale neexistujú žiadne skutočne dôkazy, že by to tak bolo a navyše ľudia, ktorí toto hovoria, si vôbec neuvedomujú, čo spôsobujú. Stres patrí do našich životov a vždy v minulosti do našich životov patril. Dojčenie trvá celé roky a počas toho času každá žena zažije iste situácie, kedy sa veľmi vystraší, vystresuje, či nahnevá. Dojčenie je súčasť starostlivosti o dieťa. Otužovanie prináša potrebné dávky stresu, ktoré v konečnom dôsledku zlepšujú zdravotný stav. Toto nijako nesúvisí s dojčením a nemusíte kvôli dojčeniu nič v tomto smere riešiť. Všetky mýty o dojčení v tejto oblasti sa nezakladajú na skutočných vedeckých informáciách. Napríklad stresové hormóny majú v skutočnosti veľmi krátky eliminačný polčas. To znamená, že sa nestihnú do materského mlieka dostať.

Pokojne teda dojčite svoje dieťatko tak často a tak dlho, ako to ono potrebuje. Píšete, že váš synček sa dojčí večer na zaspávanie, toto je jediný faktor, ktorý by ste mali zvážiť z hľadiska snahy o to, aby dojčenie vydržalo ešte dlhú dobu. 20-mesačné deti sa totiž typicky dojčia veľakrát počas dňa a noci a jedno dojčenie denne znamená, že tvorba mlieka sa zníži oproti tomu, čo väčšina dojčených detí v tomto veku zažíva. A znižujúca sa tvorba mlieka môže byť jedným z dôvodov, pre ktorý sa dieťa môže postupne odmietať dojčiť. Preštudujte si tento materiál a pokúste sa prípadne odstrániť príčiny, ktoré v prípade vášho dieťatka viedli k znižovaniu počtu dojčení:

https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/

a prípadne navštívte podpornú skupinu dojčiacich matiek:

http://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/

aby ste mohli pozorovať dojčenie iných starších bábätiek a mali možnosť porovnávať a spýtať sa iných matiek na ich skúsenosti a tipy.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojcenie a otuzovanie