Prisatie na prsnik ovplyvnene pouzivanim cumlika

Eva    15.09.2018, 12:05

Dobry den! Moja dcerka ma 5 tyzdnov, po dvoch tyzdnoch sme zacali pouzivat cumlik. Do tej doby sa krasne vedela prisat, pribrala 1,5kg od narodenia do teraz. No posledne dni som si vsimla, ze pri dojdeni pocas dna je nepokojna, “cmuka” a tym padom vytiahne menej mliecka. Cumliky som odstranila, uz treti den ideme bez nich, no zatial ziadna zmena. Podari sa nam znova vratit spontanne k spravnemu prisatiu? (Ked mala zabudne, ako sala cumel). Som z toho naozaj prekvapena, preroze moje druhe dieta bolo dojcene intenzivne jeden rok aj s pouzivanim cumlika od prvej chvile po porode. No teraz je to iny pripad. Velmi pekne dakujem za radu.

Milá Eva,

rozhodnutie odstrániť cumlík v starostlivosti o bábätko bol správny krok pre snahu o zlepšenie dojčenia. Cumlík vždy zhoršuje prisatie bábätka a znižuje tvorbu mlieka a pri drvivej väčšine detí sa toto prejaví predčasným odstavením, ktoré môže pri väčšine detí nastať pomerne skoro po zavedení používania cumlíka a pri menšine detí používanie cumlíka spôsobí predčasné odstavenie neskôr. To, ako sa táto situácia prakticky prejaví, sa odvíja od tvorby mlieka zo strany matky a od toho, ako bábätko vníma tok mlieka na prsníku. Existujú deti, ktoré hoci tok mlieka klesá, budú naďalej pokračovať v dojčení nejakú dobu, rovnako ako vaše staršie dieťatko. Každé dieťa je však iné a je možné, že mladšie dieťatko reaguje úplne inak.

V tejto situácii vám odporúčame stretnutie s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spoločne s poradkyňou pri dojčení okrem iného môžete prejsť  to, akými inými spôsobmi starostlivosti môžete nahradiť používanie cumlíka, aby bola starostlivosť o bábätko pre vás jednoduchšia. A najmä: spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Vďaka tomu budete vedieť odlíšiť, či sa v dôsledku používania cumlíka, situácia s dojčením zmenila natoľko, že je potrebné urobiť nejaké kroky pre zvýšenie príjmu mlieka zo strany bábätka. Vzhľadom na správanie bábätka, ktoré popisujete pri dojčení, je pravdepodobné, že bude potrebné urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, klobúčik a samozrejme cumlík - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Prisatie na prsnik ovplyvnene pouzivanim cumlika