Zapal prsnika a spave dieta

Daniela Delejova    17.09.2018, 11:58

Dobry den, potrebovala by som poradit. Syn ma tri mesiace, je plne dojceny. Cez den kazde 2-2,5 h. V noci sa prvy mesiac budil kazde 2 hodiny, druhy mesiac kazde 3-4 a posledne dva tyzdne sa budi raz, max. 2x za noc (od cca 21:00-7:00). Dnes som vsak skoncila na pohotovosti so zapalom prsnika. Pripisujem to nahromadenemu mlieku cez celu noc. Bolo mi odporucane odsavat. Zaujima ma ale ako postupovat, ako casto cez noc odsavat a dokedy. Maleho budit urcite nechcem, taku chybu som urobila pri prvom. Dojcit chcem samozrejme aj dalej, ale bojim sa ci kvoli jeho spavosti v noci neklesne tvorba mlieka a cez den nebude mat dost. Dakujem.

Milá Daniela,

o dojčení sa často matky dozvedajú rôzne informácie, ktoré však nevychádzajú z porozumenia dojčeniu a len popisujú javy, ktoré ľudia vidia. Často tak vznikajú predstavy, ako niečo funguje alebo ako nejaká situácia s dojčením súvisí s javom, ktorý pozorujú. Vaša situácia je toho dôkazom. Zápal prsníka totiž nevzniká v dôsledku hromadenia mlieka v prsníku v prípade dlhšej pauzy medzi odoberaním mlieka z prsníka. Ak by to tak bolo, bolo by náročné vysvetliť, prečo zápalom prsníka netrpí väčšina žien v tehotenstve, hoci v tehotenstve sa všetkým ženám najneskôr od 16 týždňa tehotenstva tvorí materské mlieko a prsník neopúšťa (ak žena počas tehotenstva nedojčí). Samotný fakt, že bábätko sa v noci začalo menej často budiť, nie je dôvodom pre vznik zápalu prsníka. Zápal prsníka je vo svojej podstate situácia, kedy sa z niektorej časti prsníka nerovnomerne odoberá počas dojčenia mlieko. Niektorý mliekovod tak nie je vyprázdňovaný tak, ako je to potrebné. Mlieko v ňom zhustne a vytvorí zátku, za ktorou sa hromadí tvoriace sa mlieko. Tento tlak sa prejavuje zvýšením teploty, opuchom postihnutého miesta, vytvorením tvrdej hrče a začervenaním pokožky. Toto samo o sebe nemusí znamenať hneď zápal. Zablokovaný mliekovod teda súvisí s nerovnomerným vyprázdňovaním prsníka. Jeho primárnou príčinou preto je nesprávne prisatie bábätka. A aj preto vám v tejto situácii odporúčame skontaktovať sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože dôležitou súčasťou riešenia vašej situácie je zlepšenie prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete. Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže prisatie významne zhoršovať.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Vďaka úprave prisatia na správne asymetrické a stláčaniu prsníka pomôžete bábätku získavať všetko dostupné mlieko a rovnomerne vyprázdňovať prsník. Toto je omnoho účinnejšia stratégia, než odsávanie. Bábätko dokáže po úprave prisatia získavať omnoho viac mlieka z prsníka a so správnym prisatím nebudú v prsníku vznikať miesta, ktoré nie sú dostatočne vyprázdňované.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Tieto kroky by ste spoločne s poradkyňou mali urobiť aj preto, že v prípade, že bábätko sa v noci budí menej často, je kľúčové zabezpečiť, aby cez deň získavalo dostatok mlieka a by sa prisávalo v správnom prisatí, vďaka čomu bude rovnomerne vyprázdňovať prsník. Niektoré bábätká vo veku vášho spia celú noc, hoci to väčšinou nie je pravidlo. Sú niektoré faktory, ktoré ovplyvňujú to, či sa bábätko v noci budí, okrem iného to môže byť:

1) Niektoré bábätká sa v noci nezobudia, pretože majú na spanie cumlík, prípadne si cmúľajú palec. Satie na cumlíku (palci) ich upokojí a znovu uspí, a preto sa dojčenie v noci neuskutoční.

2) Niektoré bábätká sa v noci nezobudia, pretože ich spánok nie je regulovaný kontaktom s matkou. Preto pomáha, ak matka a bábätko spia spolu s jednej posteli (za predpokladu dodržania podmienok pre bezpečné spoločné spanie).

Ak by ste vedeli ovplyvniť niektoré z týchto faktorov, je možné, že bábätko by sa v noci zobudilo samo od seba a nadojčilo by sa, takže jeho zobudenie by bolo prirodzené, a nie násilné. Bábätko by ste v noci nemali budiť, skôr vytvorte podmienky, aby sa ono budilo, keď na to bude pripravené. Zobudeniu v noci na dojčenie môže pomôcť intenzívny kontakt koža na kožu počas dňa ako aj počas spania; spoločné spanie v posteli s vami a tiež nepoužívanie cumlíka. Tvorba prolaktínu (hormónu zodpovedného za tvorbu mlieka) je v noci vysoká a môže niekedy pomôcť pri tvorbe mlieka. Môžete tiež cez deň nosiť bábätko v nejakom nosiči či šatke, pretože nosenie tiež pomáha dojčeniu.

Pre liečbu momentálnej situácie so zápalom prsníka je teraz kľúčové, aby sa s bábätkom trávili veľa času v posteli v teple. Pri dojčení môžete postihnuté miesto v prsníku masírovať, stláčať, prípadne skúsiť uvoľniť vibráciami napríklad opačnou stranou elektrickej zubnej kefky. Nepoužívajte na prsníky studené obklady (ani slivkový lekvár, vínové, kapustové, tvarohové, či iné chladiace obklady). Zablokovaný mliekovod typicky aj bez liečby začne sám od seba ustupovať najneskôr po 48 hodinách, je pravdepodobné, že do pár hodín sa budete cítiť lepšie. Stretnite sa však s poradkyňou pri dojčení preto, aby ste mohli začať riešiť príčiny vzniku tejto situácie.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Zapal prsnika a spave dieta