Operácia žlčníka

Nikola    21.09.2018, 14:54

Dobrý deň, som maminou 3,5 mesačného dieťatka. Malého výlučne dojčím. Minulú noc som však dostala žlčnikový záchvat, zistili mi kamene v žlčníku + zápal. Bola mi podaná infúzia spolu s 250ml algifen, 20ml mesocain, 100ml buscopan. Jeden lekár mi povedal, že dojčiť už nesmiem, druhý lekár, že si mám 24 hodím mlieko odsávať a vylievať a potom môžem dojčiť ďalej. Prosím o radu ako je to teda správne? Zásoby z mrazničky sa minuž míňajú a nerada by som urobila chybu a mlieko úplne stratila. Ďalšia vec je, že ma čaká operácia žlčníka. Je možné po tomto zákroku naďalej dojčiť. Ako skoro po operácii môžem opäť dojčiť? Veľmi pekne vopred ďakujem za odpoveď. Nikola

Milá Nikola,

pri liekoch, ktoré ste dostali, je pre vaše bábätko bezpečnejšie pokračovať v dojčení, než podstupovať riziká kŕmenia fľašou (hoci aj materským mliekom) alebo podávania umelej výživy. Prečítajte si tento článok, v ktorom nájdete podrobné vysvetlenie:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/lieky/

Existujú spôsoby, ako pokračovať v dojčení aj v prípade, že musíte podstúpiť operáciu. Otázka je, ako to prakticky realizovať.

1) Ak je hospitalizácia skutočne nutná, žiadajte, aby ste boli hospitalizovaná aj s dieťaťom aj so sprievodcom k nemu. Ako dojčiaca matka máte na to nárok. Nevzdávajte sa tohto nároku pri prvom odmietnutí. Možno vám to v niektorej nemocnici umožnia, aj keď vám to v inej zamietnu.

2) Aj keby ste neboli s dieťatkom hospitalizovaná, žiadajte, aby vám ho mohli nosiť na dojčenie celý deň.  Na toto máte nárok, nevzdávajte sa ho.

3) Ak by ste počas hospitalizácie s dieťatkom neboli, kontaktujte laktačnú poradkyňu, aby vám poradila, ako dieťatko majú kŕmiť vo vašej neprítomnosti. Ak by ste nemali zásobu materského mlieka a máte malé bábätko, požiadajte o materské mlieko z banky mlieka. Snažte sa skrátiť dobu hospitalizácie na čo najkratšiu dobu, ak sa na to budete cítiť.

Z hľadiska udržania tvorby mlieka urobte tieto kroky:

1) Ak by ste neboli s bábätkom: odsávajte si alebo si odstriekavajte mlieko, dostatočne často, dostatočne intenzívne, prípadne si to vyskúšajte ešte predtým, ako pôjdete do nemocnice, pretože odsávanie a odstriekavanie je zručnosť, ktorú sa treba naučiť. Ak by ste potrebovali, poproste poradkyňu pri dojčení o pomoc. Odsávanie môžete zefektívniť stláčaním prsníka počas odsávania.

2) Ak by ste chceli urobiť skutočne pre udržanie laktácie čo najviac, môžu byť súčasťou vášho plánu spoločne s odsávaním prostriedky na podporu laktácie.

3) Prečítajte si tento článok o skladovaní materského mlieka:

http://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/uskladnovanie-mlieka/

Okrem toho ľudia, ktorí sa budú starať o vaše dieťatko počas vašej hospitalizácie by vám mohli pomôcť tým, že by vytvorili podmienky na to, aby vaše dieťatko bola počas vašej hospitalizácie kŕmené takým spôsobom, ktorý najpravdepodobnejšie umožní jeho návrat k dojčeniu, najmä je dôležité, aby pri starostlivosti o dieťatko nepoužívali fľašu alebo cumlík. Bábätko je možné mimo prsníka kŕmiť pohárikom, ale toto je zručnosť, ktorú by sa mal jeho opatrovateľ naučiť ešte pred vašou hospitalizáciou. S týmto vám znova môže pomôcť poradkyňa pri dojčení.

Prečítajte si tiež túto odpoveď z poradne dojčenia:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=533

Po príchode z nemocnice sa snažte čo najviac času s bábätkom stráviť v kontakte koža na kožu, ktorý pomôže tomu, aby dieťatko prekonalo nepríjemný zážitok odlúčenia od vás a pomôže tomu, aby sa bolo znova ochotné sa prisávať.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Operácia žlčníka