Prve dojcenie po porode a hypoglykemia

Martina    24.09.2018, 09:18

Dobry den, Chcela by som sa s vami poradit ohladom prveho dojcenia po porode. Mam gestacny diabates, aj pri prvom babatku som mala a po porode sa maly neprisal (unaveny? Malo casu? Nevedela som ako ma to spravne prisatie vyzerat? Jednoducho, viacero aspektov :/) a po zhruba hodine mi ho zobrali lebo potrebovali testovat hypoglykemiu ktoru samozrejme mal kedze nedostal kolostrum a dali mu materske mliecko a ja som s nim bola potom asi az za dalsie 2-3 hodinky takze to prve dojcenie nebolo nic moc. Obavam sa ze teraz sa nam stane to iste :/ lebo isto mi zase babatko nechaju tak cca hodinku a preto by som chcela vediet ci existuje nejaky cas dokedy by sa malo novordeniatko “stihnut” prvy krat nadojcit. Dakujem.

Milá Martina,

pre bábätko v tejto situácii je kľúčové vytvoriť podmienky pre to, aby po pôrode mohlo bábätko byť v kontinuálnom, neprerušovanom kontakte koža na kožu. Kontakt koža na kožu s matkou udržiava vyššie hladiny cukru v krvi v porovnaní so situáciou, keď sú matka s dieťaťom oddelení. Kontakt koža na kožu bábätku takisto ponúka príležitosť dojčiť sa na prsníku. Trvajte na tom, aby bábätko bolo okamžite po pôrode položené na váš hrudník a aby tam malo možnosť nepretržitého kontaktu koža na kožu s vami. Drvivá väčšina detí, ak sa tento kontakt neprerušuje, začne v prvej hodine robiť kroky, ktoré vyúsťujú do prvého prisatia k prsníku a dojčenia. Matkino vlastné kolostrum spolu s kontaktom koža na kožu je najlepšou prevenciou hypoglykémia. Stretnite sa ešte pred pôrodom s poradkyňou pri dojčení:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste sa mohli dobre naučiť rozlíšiť pitie bábätka a satie bez pitia a vedeli tak posúdiť, keď sa bábätko prisaje, či získava vaše mlieko.

Pre prípad, že by sa bábätko počas kontaktu koža na kožu s vami v prvej hodine po pôrode neprisalo, môže sa vyšetriť jeho hladina glukózy v krvi priamo v kontakte koža na kožu. Trvajte na tom, aby bolo bábätko vyšetrené v kontakte s vami a aby sa nikam neodnášalo. Ak bude nutné bábätku pomôcť, na prevenciu a liečbu nízkej hladiny cukru v krvi je pre novorodencov najlepšie mlieko matkino vlastné kolostrum a druhou možnosťou je materské mlieko z banky ženského mlieka. Z tohto dôvodu odporúčame matkám, ktorých deti sú vysoko rizikové z hľadiska potenciálne nízkej hladiny cukru v krvi, aby si začali od 35. – 36. týždňa tehotenstva odstrekovať a skladovať mlieko, aby bábätku mohli podať kolostrum namiesto umelého mlieka. Neexistujú dôkazy, že ručné odstrekovanie mlieka v tomto štádiu tehotenstva zvyšuje riziko predčasného pôrodu. (Viac o odstrekovaní kolostra pred pôrodom si môžete prečítať v našom článku).

Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.

« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Prve dojcenie po porode a hypoglykemia