Zle prisatie a tvorba mlieka

Veronika    24.09.2018, 12:24

Dobry den, chcem sa opytat, ako rychlo moze zle prisatie ovplyvnit tvorbu mlieka. Mam doma vyse mesacneho chlapca, ktoreho som rodila sekciou. Od zaciatku sa musime dokrmovat. Obcas sa mi nepozdavalo prisatie, tak som zacala dokrmovat cez cievku. Nepouzivam uz ani perinku a myslim, ze som celkom dobre upravila polohu pri dojceni. Vacsinou sa maly prisaje dobre a poriadne taha - poznam to aj tak, ze sa mi z druheho prsnika pusti mlieko. Niekedy vsak chyti zle. Naspuli pery a malo otvori usta. Tah sa mi vtedy zda slaby (z druheho prsnika nic nejde), no pocujem, ze prehlta a obcas mu vidim v puse mliecko. Co mam v takom pripade robit? Odpojit ho a skusat, kym sa nechyti spravne? Dlho sa to totiz opakovat neda. Zatial dokrmujeme asi dvakrat, niekedy trikrat denne po 40 ml. Je to podla Vas velky nedostatok? Ako mam zabranit, aby sa to zhorsilo? Mam este sancu, ze nebudem dokrmovat, ked casom bude potrebovat este viac mliecka?

Milá Veronika,

áno, je pravdepodobné, že sa bude dať vrátiť k výlučnému dojčeniu. Z vášho popisu situácie nie je úplne zrejmé, či ste pri riešení tejto situácie v kontakte s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože v tejto situácii je kľúčové urobiť viaceré kroky pre odstránenie príčiny, pre ktorú je nutné dokrmovať a ak sa to nedeje, potom sa z dokrmovania stáva dlhodobé obdobie, kedy je náročné dokrmovanie odstrániť. Z vašej otázky nie je úplne jasné, či spolupracujete s poradkyňou, z toho, čo píšete, sa skôr zdá, že nie. Ak je to tak, veľmi vám odporúčame sa na poradkyňu obrátiť osobne, pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Toto je omnoho presnejšie pre vyhodnotenie príjmu mlieka zo strany bábätka, než sledovať, či z druhého prsníka tečie mlieko, či iné faktory (napríklad, či sa nalievajú prsníky medzi dojčeniami alebo či matka dokáže po dojčení odsať nejaké mlieko z prsníka). Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Spoločne s poradkyňou by v tejto situácii bolo kľúčové urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Zle prisatie a tvorba mlieka