Vadí mi dojčenie

Monika    24.09.2018, 12:16

Dobrý deň mám 15 mesačnú dcéru. Posledné dva mesiace sa dojčí naozaj akosi zvláštne. Kým mlieko pije všetko je v poriadku ale už čoraz viac to začína byť tak, že vyslovene len žužle bradavku a to mi vadí vstúpi do mňa hrozná nervozita hneď ako to začne robiť. A začína to už byť neúnosné lebo sa tak uspáva a keď jej vyberiem prsník hneď začne plakať. Mám pocit že som jej cumeľ- ten ale nemá od narodenia. A konkrétne čo mi na tom vadí - mám podľa mňa mäkké bradavky a cítim to žužľanie ako také pichanie alebo niekedy až nepríjemné šteklenie... dá sa to zlepšit´? Ďakujem

Milá Monika,

odporúčame vám skontaktovať sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože táto situácia môže mať rôzne príčiny a môže ísť aj o kombináciu príčin:

• príčiny súvisiace s poškodením bradaviek

Pri pití mlieka na prsníku väčšina bábätiek automaticky zlepší svoje prisatie na hlboké (obopne perami väčšiu časť dvorca bradavky) a naopak pri satí bez pitia mnohé deti skĺzavajú až na bradavku a toto satie môže poškodzovať tkanivo bradavky. Túto situáciu často vyostrí používanie fľaše alebo rôznych iných nádob na podávanie tekutín, ktoré sú zakončené sosáčikom, slamkou či iným mechanizmom, ktorý si vyžaduje zo strany bábätka satie. Tieto pomôcky pre podávanie tekutín sú najčastejšou príčinou bolestivých bradaviek pri dojčení staršieho bábätka.

Spoločne s poradkyňou by ste mali vyhodnotiť, či nepríjemné pocity, ktoré pociťujete, môžu súvisieť s poškodením tkaniva bradaviek, aby ste mohli spoločne upraviť dojčenie (pri dieťatku tohto veku pomáha ukázať mu, že pri prisatí má doširoka otvoriť ústa a pri dojčení udržiavať polohu, v ktorej bude prisunuté bruškom na brucho matky a hlavičkou sa bude prisávať v záklone) a preliečili bradavky, ak by to bolo potrebné.

• príčiny súvisiace so znížením tvorby mlieka

Keďže pri satí bez pitia deti skĺzavajú na bradavku a poškodzujú tak tkanivo bradaviek, jednou z príčin môže byť aj samotný tok mlieka, ktorý bábätko na prsníku zažíva a možné faktory, ktoré mohli znížiť tvorbu mlieka v predchádzajúcich mesiacoch. Dojčenie starších detí ešte stále nie je v našej spoločnosti vnímané ako normálne a pre ženy, ktoré dojčia staršie deti často chýbajú vzory, ako môže dojčenie vyzerať. Mnohé ženy robia opatrenia, ktorými často nevedomky znižujú tvorbu mlieka pri staršom dieťatku. Odporúčame vám spoločne s poradkyňou prejsť možné faktory vymenované v týchto článkoch:

https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

a ak by ste niektoré faktory identifikovali, vypracujte s poradkyňou plán, ako ich postupne odstrániť a ako prípadne naspäť zvýšiť tvorbu mlieka.

• príčiny súvisiace s tým, že dojčenie staršieho dieťaťa nie je normou v našej spoločnosti

Matky často pociťujú negatívne pocity pri dojčení staršieho dieťaťa aj na podklade toho, že im celé okolie neustále zdôrazňuje, že dieťa tohto veku sa už nemá dojčiť a poukazuje na rôzne prejavy správania dieťaťa, ktoré považuje za dôsledok „predĺženého dojčenia“. A často sa tieto pocity znásobujú, ak sa matka stará k tomu o ďalšie malé dieťa, ktoré si vyžaduje veľa času a pozornosti. Prečítajte si tento článok:

https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/negativne-pocity/

Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.

« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Vadí mi dojčenie