Placenta praevia marginalis

Martina    01.10.2018, 11:31

Dobrý deň. Dojčím svoju 24 mesačnú dcérku a som v 18. týždni tehotenstva. Pôvodne som plánovala dojčiť ju do konca tehotenstva a potom obidve deti v tandeme. Bola mi diagnostikovaná znížená placenta v štádiu marginalis. Stav sa môže aj zhoršiť a môže to spôsobiť komplikácie mne i nenarodenému bábu. Nesmiem dvíhať nič ťažké a musím dodržiavať kľudový režim. Môže dojčenie zhoršiť môj stav? Vieme, že napr. pri skarcovaní krčka maternice treba k dojčeniu pristupovať veľmi opatrne a ukončenie dojčenia silne zvážiť. Ďakujem za odpoveď.

Milá Martina,

odpoveď na vašu otázku nie je jednoduchá a v konečnom dôsledku sa budete musieť rozhodnúť vy sama.

Prečítajte si tento detailný článok na túto tému:

Dojčenie počas tehotenstva

Ten vám poskytne základné informácie. 

Dojčenie nemá ako ovplyvniť postavenie placenty. Stimulácia bradaviek počas dojčenia nie je nič, na čo by vaše telo nebolo zvyknuté a nemalo by to "podráždiť" maternicu, skracovať krčok a podobne. Maternica sa bude zväčšovať a meniť aj sama od seba, bábätko v nej sa hýbe, vy sama meníte polohy pri sedení, ležaní, chodení, táto situácia nijako nesúvisí s dojčením, nevznikla kvôli dojčeniu a dojčenie ju neovplyvňuje. Navyše v rámci režimu pokoja vám dojčenie dokáže poskytnúť možnosť starať sa o dcérku tak, aby ste jej mohli venovať čas a pozornosť a pritom nemuseli za ňou pobehovať. Preto z týchto hľadísk vysoko pravdepodobne nemá zmysel dojčenie staršieho dieťaťa ukončovať. 

Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.

« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Placenta praevia marginalis