Dojčenie

Martina    02.10.2018, 13:23

Dobrý deň. Dcérka má 13dní. Je plne kojená ,no už ma bolia bradavky pretože je vkuse na prsníkoch keď je hore. Aj tri hodiny čo je hore tak nič nerobím iba kojím. Chcem sa opýtať či je to v poriadku a sa to nejak upraví,alebo mám málo mlieka,naozaj neviem.Ďakujem za odpoveď.

Milá Martina,

odporúčame vám v tejto situácii urobiť kroky, o ktorých vieme, že majú potenciál znížiť bolestivosť dojčenia a nečakať. Bolesť k dojčeniu totiž nepatrí, hoci ju bohužiaľ prežíva v dňoch po pôrode až príliš veľa matiek, pretože väčšina z nich po pôrode zažije praktiky, ktoré dojčenie poškodzujú. Navyše je zrejmé, čo je zdrojom bolesti – vždy je to nesprávne prisatie bábätka. Nesprávne prisatie spôsobuje, že bábätko poškodzuje pri dojčení tkanivo bradavky, navyše spôsobuje nerovnomerné odoberanie mlieka z prsníka (čo sa často prejavuje situáciou, ktorá sa označí ako „zápal prsníka“) a spôsobuje postupné znižovanie tvorby mlieka, čo sa prejavuje ešte plytším prisatím bábätka. Všetky tieto faktory majú potenciál spôsobovať prežívanie bolesti pri dojčení. Bolesť pri dojčení nespôsobuje to, že bábätko dojčíte dlho alebo často. Bábätká sa môžu dojčiť dlho a často, majú sa dojčiť podľa svojich potrieb. Nemali by vás z toho bolieť bradavky. Ak bolia, odporúčame vám stretnúť sa osobne s poradkyňou pri dojčení:

 http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.  Spoločne s poradkyňou bude ďalej dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok