Pomalé priberanie plne dojčeného dieťatka

Simona    08.10.2018, 18:36

dcérka sa narodila s vyskou 55cm a váhou 3990gramov..v druhom mesiaci važila 4790gramov a teraz v tretom len 5070gramov..dcérka neplače.je plne kojená..krmím podla toho kedy si pýta..niekedy aj po 2hodinach.niekedy v noci aj po piatich.občas cez deň z oboch prsníkov väčšinou z jedného.najmä v noci nepotrebuje druhý.lekárka by chcela aby som prikrmovala um..ale mne sa nezdá že by hladovala.skôr že rýchlo rastie.teraz ma v 3.mesiaci 63 cm.chcela by som vedieť váš názor.inak je šikovná..dviha sa pekne do sedu aj na koníky skoro od narodenia a dzavoce a je moc vysmiata na každého..ďakujem 

Milá Simona,

pri riešení otázky, prečo bábätko dostatočne nepriberá,  najpravdepodobnejšia odpoveď znie, že nezískava dostatok mlieka z prsníka. A príjem mlieka z prsníka je možné zvýšiť. Preto by nemalo byť prvým riešením dokrmovanie umelou výživou. Navyše dokrmovanie umelou výživou nezlepší dojčenie, neodstráni príčinu, prečo bábätko nezískava dostatok mlieka. A toto je možné zlepšiť. Vo vašej situácii sa skontaktujte s poradkyňou pri dojčení, aby vám pomohla, aby vaše bábätko začalo piť čo najviac mlieka z prsníka. Pri riešení problémov s dojčením nie je jediným riešením dokrmovanie umelým mliekom. Existujú spôsoby, ako zvýšiť príjem mlieka zo strany bábätka a ako zvýšiť tvorbu mlieka zo strany matky. A tieto kroky by sa mali vyskúšať pred tým, než sa rozhodne o dokrmovaní. A prvým krokom by malo byť vyhodnotenie dojčenia. Pretože samotné hmotnostné prírastky, ktoré ste uviedli, nemusia byť nevyhnutne dôvodom na dokrmovanie, v prvom rade by bolo vhodné spoločne s poradkyňou pri dojčení vyhodnotiť, ako bábätko pri dojčení pije a posúdiť dojčenie podľa jeho výdatnosti a správania bábätka pri dojčení. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

V tejto situácii je dôležité s poradkyňou pri dojčení urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete. Vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Pomalé priberanie plne dojčeného dieťatka