Dlhodobé dojčenie - prilákanie dieťaťa späť a cyklus

Mirka    26.10.2018, 15:53

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu, mám 18 mesačné dieťa, ktoré stále kojím z prsníka, papá už aj normálnu stravu, na čo má chuť a kedy, do jedla ho nenútim. Bohužiaľ, už som dostala aj prvú menštruáciu po pôrode a chytila ma taká panika, že prichádzam o mlieko, prosím Vás o radu, chcela by som malého kojiť až do prirodzeného odstavenia, keď na to sám vyzrie, ale neviem ako dosiahnuť dlhodobé dojčenie, ako ho opäť prilákať? Zastavilo by mi to cyklus? Alebo ako je to vlastne s dlhodobým dojčením a cyklom? Ďakujem za pochopenie a odpoveď.

Milá Mirka,

nie je žiadny dôvod na obavy, všetko sa vyvíja tak, ako je to normálne. Dojčiace ženy po čase po pôrode dostanú počas dojčenia menštruáciu a štatisticky sa to stáva najčastejšie práve medzi 14 – 17 mesiacom po pôrode. Teda v tomto čase dostáva drvivá väčšina žien menštruáciu. Takto je to normálne. A vy po návrate menštruačného cyklu môžete bez problémov pokračovať ďalej v dojčení. Tieto dve veci spolu nijako nesúvisia. Pravdepodobne ste niekde počuli alebo čítali, že keď žena dostane menštruáciu, dieťa sa odstaví. Toto sa skutočne niekedy deje, ale príčinou nie je návrat menštruačného cyklu. Prečítajte si toto podrobné vysvetlenie:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/menstruacia/

Môžete dojčiť počas celého menštruačného cyklu, ak by ste si to želali, môžete znova otehotnieť, môžete dojčiť počas ďalšieho tehotenstva a po pôrode ďalšieho bábätka. Návrat menštruačného cyklu nebude znižovať tvorbu mlieka, pre dostatočný príjem mlieka zo strany dieťatka je naďalej dôležité toto:

https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/

Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.

« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dlhodobé dojčenie - prilákanie dieťaťa späť a cyklus