Odmita jidlo

Michaela    21.11.2018, 15:30

Dobry den, syn 22mesicu odmita jist. Sni za den banan a par testovin, nekdy nic a jen se koji a takhle to je jiz 9 mesicu. Jsem uz opravdu zoufala, je chudokrevny z nedostatku zeleza, doktorka doporucuje ukoncit kojeni i nasilim, ze uz mu to nic nedava a pro rust potrebuje normalni jidlo. Vaha a vyska je ale dobra. V lete jsem kojeni omezila jidlo se zlepsilo pouze na chvili a ani tak zadna slava, ale nyni si prso zacina vyplakavat, sapat se mi do vystrihu, v noci se budi minimalne 5x (to se budil vzdy) ale ted vydrzi dudlat opravdu dlouho a me to uz boli. Kdyz mu ho vezmu zacne nestastne plakat takze mu ho radsi dam. Kdyz usne nemuzu kolikrat zabrat zase ja a tak jsem ted noc co noc hodinu dve vzhuru a je to opravdu vycerpavajici:(. Neprida na tom ani to, ze v kojeni jiz nemam podporu od pritele (ani casti rodiny), ktery po me chce abych syna nechala brecet a prso mu nedala. Je normalni, ze skoro dvoulete dite se chce jen kojit a odmita jidlo? Opravdu me to trapi mam strach aby mel vse co ma mit pro rust a vyvoj. Dekuji za odpoved a podporu.

Milá Michaelo,

odstavenie nepomôže tomu, aby vaše dieťatko lepšie jedlo, ako ste sama zistili obmedzením dojčenia. Naopak, dojčenie pomáha vášmu dieťatku v tom, aby získavalo materské mlieko a tým pádom malo výživu, ktorú potrebuje. Obmedzenie dojčenia práve naopak často zhorší chuť skúšať papať a prináša so sebou ďalšie nežiaduce následky, ktorými sa teraz trápite: bolestivé dojčenie, časté dojčenie v noci. Bez ohľadu na to, aká je príčina správania vášho dieťatka, dojčenie preňho môže byť v takejto situácii len dobré, pomáha mu získavať životne dôležité živiny a vo všeobecnosti celú situáciu zachraňuje. Nie je príčinou toho, prečo odmieta jesť stravu a odmietnuť dať dieťatku možnosť sa nadojčiť nijako nezvýši jeho chuť do jedla. Ak by išlo o čokoľvek iné, teda keby napr. dieťa bolo ochotné jesť len chlieb a nič iné, nikoho by ani nenapadlo neumožniť mu dať si chlieb, každý by hľadal spôsoby, ako k chlebu pridať aj iné jedlá. Pri dojčení je veľmi typickou nesprávnou radou vziať dieťaťu aspoň to, čo je ochotné jesť – materské mlieko a s tým aj dojčenie. Nehovoriac o tom, že v situácii, kedy dieťa má málo železa, nedáva obmedzenie dojčenia absolútne žiaden zmysel. Pretože dojčenie skutočne nie je príčinou, prečo deti nejedia – ak by to tak bolo, tak dojčené deti ako skupina by mali problém jesť, dokiaľ sú dojčené a to nie je pravda, väčšina detí v tomto veku už začína postupne papať viac jedla a popri tom dobre priberá a prospieva. A navyše: materské mlieko je veľmi dobrým zdrojom železa, železo z materského mlieka sa výborne vstrebáva – až 60 % z materského mlieka sa vstrebe. Na rozdiel od kravského mlieka, kde je síce železa omnoho viac, než v materskom, ale vstrebú sa z neho len 4 %. Z toho vyplýva, že z materského mlieka dieťa získa podstatne viac železa, než z kravského mlieka a z mnohých iných potravín.

Možno by bolo dobré preskúmať príčiny toho, prečo dieťatko nemá chuť jesť iné jedlo, medzi ktoré môže niekedy patriť napríklad:

1) znížená tvorba materského mlieka a nedostatočné množstvo pitia materského mlieka

2) znížená hladiny železa alebo zinku v krvi

Vaše dieťa má diagnostikovanú nízku hladinu železa v krvi. Ak je to na takej úrovni, že je potrebná liečba, liečte svoje dieťatko. Ak ide o stav, ktorý sa ešte dá riešiť zmenou stravy, zamerajte sa na príkrmy bohaté na železo a na výdatný príjem materského mlieka. Je tiež dobré vedieť, že aj keď významne zvýšite príjem železa, efekt na hladinu železa v krvi dieťaťa toto bude mať až neskôr, neprejaví sa to hneď.

3) iné príčiny

 

Na druhej strane, sú deti, ktoré v tomto veku skutočne jedia len malé množstvo jedla spôsob, ako ich motivovať jesť viac, si vyžaduje veľa tvorivosti a trpezlivosti.

Vaša situácia si pravdepodobne bude vyžadovať dlhší čas a veľa úsilia, kým sa postupne začne meniť. Konkrétny návod, ako postupovať pri tom, aby ste dieťatku pomohli, aby sa postupne naučilo papať rozličné jedlá, pre vás nemáme, ale tu je pár tipov, ktoré by vám mohli pomôcť:

1) Pokračujte v dojčení, dojčenie nijako neobmedzujte ani dojčenie neodmietajte.

2) Nenúťte ho do jedla. Netlačte na naňho.

3) Začnite tým, že mu budete v prvom rade ponúkať jedlá, ktoré má rado. Z nich vychádzajte, keď sa mu budete snažiť dávať nové jedlá - dávajte mu podobné jedlá ako tie, čo mu už chutia.

4) Mnohé takéto deti nemajú rady, keď sa im do jedla snažíte miešať niečo nové.

5) Dávajte mu čo najviac toho, čo má rado.

6) Skúste postupne vytvárať príležitosti, aby sa mohlo hrať s novým jedlom, chytať ho bez toho, aby ste chceli, aby ho jedla. Takéto deti potrebujú veľa príležitostí na skúmanie jedla a veľa šancí na ochutnanie.

7) Väčšinou nefungujú stratégie typu "vidieť iné deti jesť", "nechať ju vyhladovať", "dať do pusinky niečo, keď sa nedíva", "dávať mu vybrať, že bude jej toto alebo nič" a podobne.

8) Nerozprávajte pred synčekom o tom, že "nechce papať".

9) Väčšinou nefunguje žiadne "podplácanie" darčekmi, hračkami, tanierikmi, sladkosťami.

Vo vašej situácii asi nie je nič horšie, ako sa každý deň budiť s pocitom, že už dnes by ste naozaj mali prísť na to, ako motivovať vášho synčeka jesť. Hoci to znie paradoxne, to, čo vám najviac pomôže, je, ak zmeníte svoje očakávania. Skúste mu dať čas a verte, že postupom času bude jesť to, čo bude potrebovať. Nenúťte ho do jedla (nech by ste vymýšľali akékoľvek inteligentné spôsoby, aby jedla, ak by fungovali, tak už by určite dávno jedol ), nesnažte sa každý deň vymyslieť novú stratégiu. Obrňte sa veľkou trpezlivosťou, ak dieťatko nechudne, tak sa omnoho viac sústreďte na to, aby ste ho spoznávali, zisťovali čo, ako sa cíti, čo mu pomáha. Ak totiž budete každodenne hľadať tú správnu odpoveď, tak čoskoro dospejete do štádia, v ktorom budete mať strach pred každým jedlom, a to vám nepomôže.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Odmita jidlo