Dojčenie po sekcii

Mária    22.11.2018, 10:13

Dobrý deň prajem, prosím o radu... Mam 10dnoveho syna ktorého sa snažím kojiť avšak už od nemocnice ho dokrmujem nutrilonom HA1, nakoľko moje mlieko nestačí. Stále čakám ze sa mi to nejako rozbehne, no som zúfalá. Nechcem ho dokrmovat ale iba dojčiť. Skúsila som už asi všetko vineu, dojčensku vodu a príjem veľkého množstva tekutín, čierne pivo - to mi ako tak pomohlo, ale aj tak malý vydržal len hodinu tak som musela dokrmit... Krmim vždy z jedného prsníka.. Robím niečo zlé? Ako zvýšiť množstvo tvorby mlieka? Som zúfalá.. Malý mi tak cca po 15min vždy zaspí tak ho stucham ale vydrží min. 5min ešte a dosť. Veľmi vas prosím o pomoc... Naozaj mi zalezi aby som len dojčila. Ďakujem veľmi pekne

Milá Mária,

je možné zvýšiť tvorbu mlieka, zlepšiť dojčenie tak, že by bábätko bolo spokojné na prsníku a časom by sa mohlo prestať dokrmovať a prešlo by len na výlučné dojčenie. Odporúčame vám osobné stretnutie s poradkyňou, ktorá bude môcť pozorovať dojčenie a dať vám na mieru šité odporúčania a tipy, čo cez internet nie je možné. Poradkyňu pri dojčení si môžete vybrať z tohto zoznamu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Toto je kľúčové pre riešenie celej situácie. Najspoľahlivejším ukazovateľom toho, či bábätko získava dostatok mlieka, je sledovanie pitia na prsníku a správania bábätka pri dojčení.

Dokrmovanie fľašou prináša riziká pre dojčenie a jedným z nich je postupné znižovanie tvorby mlieka. V situácii, v ktorej sa nachádzate teraz, je zjavné, že je potrebné zvýšiť tvorbu mlieka a zvýšiť príjem mlieka zo strany bábätka.

Spoločne s poradkyňou by ste preto mali urobiť nasledovné kroky:
1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete a  toto samo o sebe môže spôsobovať komplikované prisávanie bábätka a jeho nedostatočný príjem mlieka pri dojčení.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) V tejto situácii je kľúčové zvýšenie tvorby mlieka. V takom prípade začnite užívať podporné prostriedky tak, ako je to v tomto návode:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

S konkrétnym dávkovaním a dĺžkou užívania vám pomôže poradkyňa osobne.

3) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Vaše bábätko je ochotné sa prisávať a preto pre dokŕmenie bábätka nie je nutné používať fľašu, alebo akýkoľvek iný spôsob dokrmovania mimo prsníka. Spoločne s poradkyňou prisajete bábätko k prsníku a budete sledovať pitie. Ak bábätko nebude piť alebo sa začne správať spôsobom, po ktorom nasleduje odpojenie sa od prsníka, predídete tejto nespokojnosti bábätka dokrmovaním priamo na prsníku – pomocou cievky priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Ako cievku na zostrojenie laktačnej pomôcky použite cievku CN-01, ktorú kúpite v zdravotných potrebách. Je najlepšie, ak vám jej používanie ukáže laktačná poradkyňa. Je možné, že spočiatku budete musieť použiť laktačnú pomôcku hneď od začiatku dojčenia – už pri prisatí k prsníku mať pri prsníku priloženú cievku laktačnej pomôcky, aby sa bábätko po prisatí bolo ochotné udržať na prsníku. Neskôr bude možné najskôr bábätko prisať k prsníku a nechať ho piť a potom vložiť počas dojčenia laktačnú pomôcku na dokŕmenie. Časom už nebude potrebné použiť laktačnú pomôcku vôbec – pretože pri aplikovaní ďalších krokov pre zlepšenie dojčenia bude možné časom prestať dokrmovať úplne.

4) Jedna z kľúčových vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Takto napomôžete tomu, aby sa zregulovali spánkové cykly bábätka a následne bábätko lepšie pilo z prsníka, keď sa dobre vyspinká. Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie po sekcii