Operace miminka a kojeni

Pavla    02.12.2018, 13:13

Dobry den, synek 15 mesicu pujde do Motola na operaci branicni kyly. Od roka si trochu zobne toho co jime my, rodice, ale zvlast ted pri hospitalizaci se spis jen koji. Take je vystresovany s tim ze spinka v noci jen na moji hrudi, pres den ho nosim po chodbe ci pokoji v nositku, aby usnul na poledni spanek. Je zvykly usinat u prsa, v noci spat se mnou v posteli a prevazne kojen. Po operaci chapu, ze bude bolavy a nebudu ho moct pochovat a mozna ani nakojit: bohuzel jsem zjistila, ze kdyz pije on, tak mleko tece, ale odsavackou uz nic neodsaju, lahev odmita... ma moje situace nejake reseni? Dekuji mnohokrat ze nam vsem tak pomahate!

Milá Pavlo,

ďakujeme za vaše milé slová.

Ako zákonný zástupca dieťaťa máte právo byť hospitalizovaná spoločne so synčekom a dojčenie vám môže významne pomôcť túto náročnú situáciu prekonať. Hoci na túto tému dostanete rozporuplné informácie, mnohé z nich pochádzajú buď z nepochopenia materského mlieka a jeho zloženia alebo z toho, že ak sa dozviete, že nemáte dojčiť od polnoci pred operáciou, tak sa predpokladá, že človek odvtedy spí, ale neuvažuje sa o tom, že dojčené dieťa sa v noci budú a chce byť dojčené.

Materské mlieko sa z tohto hľadiska považuje za "čistú tekutinu", a preto je možné dojčiť do času 2 hodiny pred operáciou (hoci toto nie je niečo, čo vám musia uznať). Tie dve hodiny bezprostredne predchádzajúce operácii skúste prežiť tak, že dieťatko zabavíte, pripravte si špeciálne na tento účel niečo, čo by ho zaujalo.

Po operácii môžete dojčiť hneď, ako dieťatko bude mať chuť a vyjadrí záujem o dojčenie. Nemusí byť predtým schopné vypiť nič iné. Ak má záujem dojčiť a prisaje sa a bude piť, tak dokáže koordinovať všetko potrebné na to, aby aj piť mohlo.

Ak bude po operácii odmietať iné jedlo, výhradne ho dojčite do času, kým o jedlo prejaví záujem. Jedlo mu nevnucujte, počkajte.

A máte pravdu, dojčenie môže výrazne pomôcť, aby dieťa lepšie znášalo stres spojený s pobytom v nemocnici a novým prostredím a po operácii mu bude pomáhať zmierňovať prípadné pocity bolesti a nepohodlia. Dojčením môžete svojmu dieťaťu výrazne túto situáciu uľahčiť.

Ak používate nejaký nosič, vezmite si ho so sebou do nemocnice a ak chcete, spite spoločne so synčekom v posteli počas pobytu v nemocnici.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Operace miminka a kojeni