Odmietanie prsnika

Martina    07.12.2018, 13:18

Zdravim, syn 2 mesiace. V porodnici som nemala mlieko tak bol krmeny z flasky. Ako 5 dnoví bol napojedny na infuzie. Po dvoch tyzdnoch sa zacalo s postupnym krmenim po 1ml sa mu navysovali davky, tiez bol krmeny z flasky. Ja som si dosavala mlieko a celkom mu to stacilo. Po prichode domov po dalsich cca dvoch tyzdnoch malemu uz moje mlieko nestacilo a mne sa zacalo aj stracat. Maly sa nechce prisat, skusali sme rozne polohy, dva krat sa prisal a trochu pil. Inak ked vidi prso zacne sa jedovat a place. Alebo len hadze hlavickou okolo prsa a nezoberie ho do ust aj ked mam pocit ze by chcel. Ked mu chcem pomoct tak sa zacne este viac jedovat. Da sa s tym nieco este robit ? Mlieko uz nemam , len ked si stlacim prsniky tak dve kvapky vyjdu ale pri odsavani uz nic nejde. Dakujem Martina

Milá Martina,

v tejto situácii sa dá stále ešte veľa urobiť, odporúčame vám však čo najskôr kontaktovať poradkyňu pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Vaše bábätko sa ešte stále môže začať prisávať a práve v tomto veku okolo 4 – 8 týždňov veku bábätka je akési zvláštne obdobie, kedy sa prisajú aj mnohé deti, ktoré boli doposiaľ iba kŕmené fľašou. Poradkyňa vám ukáže, ako prilákať bábätko k prsníku a pomôcť mu správne asymetricky sa prisať. Ak by sa bábätko podarilo prisať, spoločne s poradkyňou zhodnotíte pitie a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Jednotlivé kroky, ktoré by vám pomohla realizovať poradkyňa v osobnom kontakte a ktoré by mohli pomôcť sú:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Je isté, že vo vašom prípade bude vhodné pomôcť bábätku získať dobrý tok mlieka hneď zo začiatku dojčenia pomocou laktačnej pomôcky na prsníku, ktorej cievka sa priloží k prsníku hneď pri prisávaní bábätka, aby bolo motivované dobrým tokom mlieka k tomu, aby ostalo prisaté na prsníku.  S týmto vám pomôže poradkyňa osobne a toto môže pomôcť prekonať zmätenie fľašou, ktoré bábätko teraz zažíva a ktorého výsledkom môže byť správanie, aké opisujete vo svojej otázke, kedy  bábätko vypľúva bradavku a odmieta sa prisať.

Ak by sa bábätko napriek tomu neprisalo, poradkyňa vám ukáže, ako prestať používať fľašu a ako bábätko nateraz kŕmiť iným spôsobom mimo prsníka, bez použitia fľaše:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/

3) V tejto situácii je kľúčové, ak zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

A mali by ste začať intenzívne odsávať materské mlieko, oba prsníky aspoň 8x denne po 20 minút, z toho aspoň raz v noci.

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Trávte v kontakte, ideálne koža na kožu, s bábätkom čo najviac času počas dňa. Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník spolu s laktačnou pomôckou – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Odmietanie prsnika