Entizol+dalacin+amokislav

Maja    12.12.2018, 23:51

Dobry den :), mesiac poo vylomeni osmicky, ktoru som neriesila, lebo vtedy ma nic nebolelo, ma chytila masivna infekcia, vytvoril sa velky submandibularny absces, mala som byt hospitalizoana, ale kvoli malej (1 rok) som odmietla. Odmietla som aj dalsi raz po zhorseni, nastastie sa mi ulavilo a rezali ma ambulantne. Nasadili dalacin, kedze kojim,ten vsak nezabral, tak entizol a amokislav. Velmi dorazne mi viaceri pripominali, ze malu musim kvoli entizolu odstavit. Ja som si ho teda hned "kukla" u vas a veselo dojcim dalej. Nasla som vsak nejake info, ktore ma matu , nevyznam sa a vedia ma spochybnit napr z farmakokinetiky emtizolu "...do materského mlieka sa distribuuje v rovnakých koncentráciách, ako sú aktuálne plazmatické koncentrácie lieku...." Spolieham sa na vas a na to, ze entizol mozu uzivat aj tehotne, ak to inak nejde (co mi pride horsie)...ale aj tak som vystrasena trosku. A dr vedia vystrasit tiez dobre. Malu nehrozi, ze by som odstavila - dobrovolne, ani nasilu, teraz ma velmi citlive obdobie a prsko je naj kamarat. Ako to teda je, comu mam verit? Vdaka za odpoved a pekne dni

Milá Maja,

urobili ste správne, že ste podstúpili potrebnú liečbu a pokračovali ste v dojčení. Lieky sú relatívne dobre preskúmaná záležitosť, je známa farmakokinetika liekov, často sú známe štúdie a prípadové štúdie o dojčiacich matkách, ktoré lieky užívali.

To, čo ste si o farmakokinetike prečítali, treba vedieť interpretovať, pretože na prvý pohľad sa to môže zdať, že to znamená nejaký problém, ale v skutočnosti to vypovedá o tom, že v krvi sa nachádzajú veľmi malé množstvá lieku a to isté teda platí aj o materskom mlieku. Keby ste to prepočítali na absolútne hodnoty, tak ide o malé, zanedbateľné množstvá. Dojčiace ženy užívajú antibiotiká bežne, Entizol je liek, ktorý sa im dáva aj po pôrode pri problémoch súvisiacich s maternicou po pôrode. Nehovoriac o tom, že tento liek sa podáva aj deťom, a to aj predčasne narodeným.

Existujú knihy, ktoré každý jeden liek popisujú na mnohých stranách a kategorizujú ich z hľadiska dojčenia a bezpečnosti pri dojčení. Keď odpovedáme na otázky o liekoch, každú jednu otázku starostlivo zvažujeme (rovnako tiež akúkoľvek inú otázku). Otázky o liekoch v prípade potreby konzultujeme so svetovými odborníkmi, ktorí sa touto témou zaoberajú desaťročia: Profesor Thomas Hale, profesor Gideon Koren, profesor Jack Newman. Často konzultujeme daný liek minimálne s jedným z týchto odborníkov, niekedy i so všetkými tromi. 
Na získanie odpovede ohľadne dojčenia a liekov, je potrebné pozrieť sa na niekoľko aspektov:
1) Je logické, že ideálny stav je, keď je človek zdravý a nemusí brať lieky.
2) Lieky by mal človek brať len, keď má na to dôvod.
3) Ak má niekto však nejaké ochorenie, potom môže potrebovať liečbu.
4) Nie je správne upierať dojčiacim matkám právo na liečbu len preto, že dojčia.

Ak bude potrebovať lieky, v drvivej väčšine je pravidlo, že je bezpečnejšie pokračovať v dojčení i počas užívania lieku. Prečo? Mnohé lieky sa do materského mlieka nedostávajú, alebo ak sa dostávajú tak len v minimálnych množstvách. 
Inými slovami, len povedať, že nejaký liek sa "vylučuje do materského mlieka", nehovorí nič o tom, koľko sa o tam vylučuje, a väčšinou ide o nesmierne malé množstvá. Takže ak budete dojčiť a zároveň užívať pomerne veľkú väčšinu liekov užívať, tak vaše dieťatko v realite nedostane takmer žiadny liek a zároveň bude dojčené, čo predstavuje mimoriadne dôležitú ochranu pre jeho zdravie do budúcnosti - dojčenie významný faktor dokonca nielen pre zdravie vášho dieťatka alebo aj vášho zdravia. Ak dojčiť nebudete, tak vystavujete svoje dieťa oveľa významnejším rizikám. Takže, ak porovnáte skutočnosť, že budete užívať lieky a zároveň dojčiť, s možnosťou, že nebudete dojčiť a budete užívať lieky, tak vo väčšine prípadov rozhodnutie bez akýchkoľvek pochýb smeruje k dojčeniu popri užívaní liekov. Ak by ste nedojčili, vaše dieťatko stratí možnosť získavať stovky jedinečných látok, ktoré sa v materskom mlieku nachádzajú, nehovoriac o mnohých aspektoch dojčenia.

Popri užívaní liekov počas dojčenie nie je potrebné časovať dojčenie v určitom odstupe od užitia lieku ani odsávať a vyhadzovať materské mlieko. Mamička môže pokračovať v dojčení bez obmedzení tak ako obvykle. Toto platí pre drvivú väčšinu liekov.

Riziká spojené s ukončením dojčenia sú reálne a majú vplyv na zdravie matky, zdravie dieťaťa, majú ekonomické dôsledky pre zdravotníctvo a ekonomické dôsledky pre samotnú rodinu. Ak sa vyjadrujú iracionálne obavy z užívania lieku, nehovorí sa o reálnych obavách z hospitalizácie detí, ktoré nebudú dojčené – takýchto štúdií nie sú len desiatky, ale stovky, a lieky, ktoré deti z dôvodu choroby dostanú, môžu mať krátkodobé aj dlhodobé dôsledky. Nehovoriac o tom, že v dôsledku nedojčenia môžu mať deti aj mnohé oveľa závažnejšie ochorenia ako ochorenia dýchacích ciest, zápaly stredného ucha či tráviaceho traktu. Dojčením sa dá predchádzať množstvu celému zoznamu ďalších ochorení od obezity či rakoviny prsníka cez vysoký krvný tlak, riziko kardiovaskulárnych ochorení až po vysokú hladinu cholesterolu, diabetes I. a II či arteriosklerózy. Pre matky ukončenie dojčenia znamená zvýšené riziko rakoviny prsníka, endometria, osteoporózy či diabetu II. V tomto ešte navyše nie sú zahrnuté zvýšené náklady na zubársku starostlivosť či otázky týkajúce sa kognitívneho vývoja či správania detí.

Materiály popisujúce všeobecné princípy na túto tému: 

Užívanie liekov počas dojčenia

Dojčenie počas choroby matky a dieťaťaVaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Entizol+dalacin+amokislav