OCD a dojcenie

Zuzana    12.12.2018, 09:27

Mila mamila, v tehotenstve sa mi vyrazne prejavila OCD porucha. Nieje to nic extremne ale bohuzial bojujem neustale s castym umyvanim ruk a sprchovanim. Pri dietati je to velmi unavne a spolu so psychologom hladame riesenie nakolko lieky odmietam. Pocas prvych 5 mesiacoch od porodu som si po kazdej aktivite umyvala ruky. Momentalne to krasne kontrolujem. Moja otazka znie, koza je najvacsi organ a nieje zahadou, ze vsetko ide do tela cez kozu. Velmi velmi ma trapia vycitky a strach ci moje caste umyvanie ruk a sprchovanie mydlom nemohlo mat negativny vplyv na mlieko nakolko vsetko je to chemia. Dakujem za Vas nazor.

Milá Zuzana,

z hľadiska dojčenia ste urobili správne, že ste dojčili a že pokračujete v dojčení. Bábätko v dôsledku vašej hygieny nezískavalo škodlivé látky, pretože išlo o lokálnu aplikáciu, čo znamená, že do materského mlieka sa nedostalo nič. Nehovoriac o tom, že pri týchto úvahách treba zvážiť aj riziká nedojčenia pre zdravie dieťaťa a aj matky, vrátane rizík podávania umelej núdzovej náhradnej výživy.

Z hľadiska dojčenia je tiež pre vás dôležité vedieť, že ak by ste pre zvládanie týchto situácií potrebovali urobiť viac než je terapia so psychológom, a teda potrebovali by ste liečbu, tak toto nie je z hľadiska dojčenia problém. Prečítajte si tieto vysvetlenia:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/lieky/

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=2072

Preštudujte si aj túto odpoveď z našej poradne, ktorá sa týka jedného konkrétneho antidepresíva, ale tento princíp platí aj pre iné antidepresíva:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=831Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > OCD a dojcenie