Nepokojné babo pri kojení

Didiana    20.12.2018, 15:55

Dobrý deň, prosím Vás o radu. Malinká má 7 týždňov a pri kojení je veľmi nervózna,dobre pije na začiatku asi minútu, potom sa hnevá, bije pästičkami, toto robí celé kojenie, ktoré netrvá ani 5 minút. Je pravdou, že používame cumlík na ukľudnenie, problém s prisatím však nemá, problém je zotrvať na prsníku a v kľude sa napapať. Najprv som myslela, ze jej vadí silný tok mliečka, tak som si ho pred kojením začala odstriekavať, ale stále je to o tom istom. Najprv ale pekne papala, to trucovanie trvá asi týždeň.

Milá Didiana,

správanie bábätka, ktoré popisujete, súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Tieto bábätká vo fáze, ktorú popisujete, nemajú „problém s prisatím“ v zmysle, že sú ochotné to aspoň skúsiť, hoci časom odmietajú prsník už úplne. Ich prisatie však nie je správne, teda také pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka a bábätko má hlavičku v miernom záklone s bradou v prsníku a noštekom voľným. Je prisaté tak hlboko, že mu nevidieť kútik úst a pery. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Takéto prisatie znemožňuje používanie cumlíka a aj preto bábätko po niekoľkých týždňoch používania cumlíka začína reagovať na to, že tok mlieka sa postupne znížil správaním, ktoré popisujete ako nervozitu pri dojčení. Táto situácia sa často nesprávne vyhodnotí ako prílišný tok mlieka, najmä preto, že niekedy sa stáva, že bábätko sa začne hnevať pri dojčení a keď sa odtiahne, je vidieť, že mlieko z prsníka strieka, inokedy bábätko po odtiahnutí sa od prsníka kašle, vypľúva mlieko, alebo sa dusí. Toto je paradoxne reakcia nie na prílišný tok mlieka, ale na zníženie toku mlieka. A aj preto odstriekavanie mlieka pred dojčením túto situáciu má potenciál ešte vyostriť.

V tejto situácii sa dajú urobiť kroky pre to, aby sa to postupne zlepšilo. Zlepšovanie nenastane zo dňa na deň, ale je dôležité začať tieto kroky robiť čo najskôr. Pri jednotlivých krokoch pre zlepšenie situácie je kľúčové byť v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál. Pozorne si ho preštudujte a prejdite spoločne s poradkyňou pri dojčení, ktoré kroky začnete používať. Jednou z dôležitých stratégií bude snažiť sa prestať používať cumlík. Toto nemusí byť po dvoch mesiacoch jeho používania jednoduché, aj preto je dôležité byť v kontakte s poradkyňou, aby ste dostali na mieru šité informácie podľa toho, ako sa bude situácia vyvíjať. V tejto odpovedi z našej poradne sa môžete inšpirovať niekoľkými tipmi, ako postupne cumlík prestať používať:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=2677

Kľúčovým krokom pre zlepšenie dojčenia teraz je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní a že ostane prisaté dlhšie. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Nepokojné babo pri kojení