Strúčik cesnaku

Lucia    28.12.2018, 13:37

Dobrý deň,plne kojim 3,5 mes.dcerku.asi pred mesiacom mala doktorka podozrenie na mrle u staršej dcéry tak im s manželom nasadila vermox a mne odporučila jesť cesnak ,kapustu.preventivne asi týždeň som jedla a píla šťavu z kapusty a 1-2 strúčiky cesnaku denne. Aj teraz si občas tak 2 krát do týždňa dám strúčik cesnaku .nemohla a nemôžem uškodiť bábätku?všade pisu že sa to nesmie.dakujem

Milá Lucia,

z hľadiska dojčenia nie je absolútne problém, aby ste konzumovali cesnak a kapustu, toto nepredstavuje absolútne žiadny problém, ani v prípade, že by ste konzumovali tieto potraviny omnoho častejšie, než ste uviedli. Nie je jediný dôvod, prečo by dojčiace matky „nesmeli“ konzumovať tieto, či iné potraviny, ktoré bežne konzumujú, ak nedojčia. Dojčenie si nevyžaduje žiadne špeciálne stravovanie. Ohľadne častých rád, čo všetko sa počas dojčenia nesmie: existuje viacero dôvodov, pre ktoré sa takéto rady objavujú:

  1. Nedostatočne je zvážená dôležitosť dojčenia pre zdravie bábätka a pre zdravie mamičky ako aj to, že dieťa má potenciál byť dojčené niekoľko rokov. Väčšinou sa dojčenie považuje za krátkodobú, prechodnú záležitosť niekoľkých mesiacov, z čoho vyplýva aj logika, na základe ktorej sa mamičkách de facto odporúča „nič počas dojčenia neriešte, všetko odložte až na dobu, keď prestanete dojčiť“, prípadne „ak chcete čokoľvek robiť, radšej dieťa odstavte“.
  2. Dojčenie sa považuje za jednoducho „ukončiteľné“, za „vynechateľné“ po určitej dobe, keď je už dieťatko väčšie, sa o jeho dôležitosti vôbec neuvažuje, a preto sa mylne zdá jednoduché povedať mamičkám, aby skrátka tých pár týždňov ešte počkali. Lenže dojčenie môže trvať celé roky.
  3. Keďže sa nezvažuje dôležitosť dojčenia a riziká, ktoré nedojčenie prináša, často sa ani len neuvažuje o tom, ako by sa dojčenie dalo skĺbiť s nejakou ďalšou potrebou matky. Keď je dojčenie považované za skutočne dôležité, dajú sa hľadať spôsoby, ako v dojčení pokračovať, aj popri rozličných iných skutočnostiach.
  4. Vo všeobecnosti sa rady o dojčení riadia princípom „čo keby“ a radšej „pre istotu“ zakazujú všetko, čo môže k normálnemu životu s dojčeným dieťaťom patriť - od cvičenia a chudnutia cez normálnu stravu a liečbu matky, ktorá to potrebuje, až po kávu. A aj preto sa v tejto situácii ani nezvažuje, že vy ako dojčiaca matka by ste pokojne mohli užívať tiež Vermox. Z hľadiska dojčenia toto nie je žiaden problém a vaše bábätko nebude užívať lieky spoločne s vami. Prečítajte si aj tento článok s podrobným vysvetlením:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/lieky/

Ak by ste teda potrebovali liečbu aj vy, nielen váš manžel a dcérka, pokojne môžete dostať svoju potrebnú liečbu aj vy.

  1. Nezvažujú sa dôsledky rád ohľadne odstavenia, ktoré pre mnohé mamičky znamenajú, že nebudú dojčiť tak dlho, ako by inak dojčili, pretože túžia po tom, aby mohli urobiť to, čo počas dojčenia „majú zakázané“. Ak mamičky prestanú dojčiť, prináša to riziká nielen pre ich deti, ale aj pre ich vlastné zdravie - a toto je fakt, o ktorom sa hovorí a uvažuje len veľmi málo.


Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Strúčik cesnaku