Večerní uspávání

Jola    29.12.2018, 10:14

Dobrý den, dcerka má 17m, kojená na požádání, spíme společně. Prosím vás o radu. Téměř od malička má problém se spánkem. S tím, že přes den spi málo, jsem se už nějak vyrovnala – četla jsem i na vašich stránkách, že je to u kojených dětí normální. Ale problém je s uspáváním večer (přes den většinou usne bez problémů při kojení). Večer je to koloběh – zkouším to vždy u prsa, pak v nosítku, a tak do kola. Je jedno, jestli jde spát dřív (kolem 19) nebo později (kolem 22). Když už se ji podaří usnout, probudí se většinou při pokládání do postele, nebo když už se ji podaří přeložit bez probuzení, je vzhůru do 30 minut. Tak znova – nosítko nebo kojení. Tak je to někdy i 3x za sebou. Chtěla jsem se poradit, protože jak píšete, kojení má mít i „funkci uspávání“ – je něco, co dělám špatně, když to u nás nefunguje? Nejsem zastáncem různých „metod uspávání“, jako např. nechat dítě samo v posteli, i když pláče, čekat až usne apod., ale trvá to už víc než rok, co dcerku uspávám každý večer strašně dlouho, a já se cítím už opravdu zoufalá a vyčerpaná. Někdy ji uspává v nosítku manžel, ale to se většinou probudí při pokládání do postele. Jen opravdu párkrát se stalo za ten více než rok času, že usla při kojení bez problému a neprobudila se. Potřebuji možná i podporu, že se to jednou změní – pevně tomu věřím, jenže kdy? Nevím, jestli to zvládnu. Děkuji už teď! Jola

Milá Jola,

máte pravdu, toto sa raz zmení a nebude to už dlho trvať. Raz vaša dcérka bude schopná zaspávať tak, ako zaspávajú dospelí ľudia. Teraz je ešte stále veľmi maličká a potrebuje pomoc so zaspatím, ale aj s udržaním sa v spánku a je správne, že jej v tom pomáhate dojčením a nosením. Máte pravdu, bábätko sa neučí tomu, že spánok je príjemný a bezpečný čas tým, že sa nechá vyplakať.

Je pomerne typické, že dieťa v tomto veku pri prekladaní z nosiča do postele, sa zobudí, prípadne, že po určitom čase spánku sa precitne a ak nespí v prítomnosti rodiča, zobudí sa úplne. Deti v tomto veku potrebujú pomoc so zaspatím a s udržaním sa v spánku. V týchto situáciách je možné nájsť uspokojivé riešenia. Odporúčame vám inšpirovať sa skúsenosťami iných žien na podporných skupinách dojčiacich matiek:

http://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/

a aj v tomto článku nájdete okrem vysvetlení, ktoré vám pomôžu túto situáciu pochopiť, aj praktické tipy matiek:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/nocne-dojcenie/

Jedno z jednoduchých opatrení môže byť napríklad to, že ak dcérku uspíte nosením v nosiči, pred tým, než ju položíte do postele, sa pripravíte na spánok aj vy a dcérku preložíte do postele s tým, že si už ľahnete s ňou aj vy, ak sa precitne pri prekladaní do postele, ponúknete jej prsník a môže spinkať ďalej. Prípadne ju môžete skúsiť uspávať rovno v posteli a po zaspatí s ňou už nehýbať. Ak samotné dojčenie nefunguje na uspatie dieťatka večer, je v poriadku, že k uspávaniu pridávate aj pohyb pri nosení. Mnohé deti v tomto veku potrebujú večer výraznejšiu pomoc pri zaspávaní, než napríklad počas dňa. Toto sa tiež raz zmení a nemusíte teraz pre to urobiť nič, len využívať tie spôsoby uspávania, ktoré vám teraz fungujú.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Večerní uspávání