Tandem dojcenie-kolostrum po narodeni

Zuzana    29.12.2018, 22:20

Dobry den, Citala som,ze pri tandem dojceni by sa kolostrum po porode malo nechat vyhradne novorodencovi. Rozmyslam,co urobit,ked ma pride starsi syn (19mes) pozriet do nemocnice a mliecko si vypyta.Rada by som mu dala (ak mu bude chutit),len ci neukratim o nieco dolezite a vyzivne novorodeniatko Vopred vdaka

Milá Zuzana,

táto otázka patrí medzi časté mýty o dojčení, dokonca sme k tejto téme pripravili vianočnú súťaž na našej stránke na sociálnych sieťach. Dojčenie je možné počas celého tehotenstva a aj po pôrode ďalšieho dieťatka. Súbor miliónov matiek, ktoré dojčili svoje dieťa až do konca ďalšieho tehotenstva, je dostatočne veľký na to, aby dojčenie počas tehotenstva bolo považované za bezpečné. Kolostrum sa tvorí priebežne počas tehotenstva a nie je potrebné sa obávať, že by ho staršie dieťa tým, že sa v tehotenstve dojčí, „vypilo“. Naopak dojčenie je aj pre vaše staršie dieťatko naďalej mimoriadne dôležité a je dôležité v dojčení pokračovať – k tejto téme si môžete prečítať články z tejto sekcie našich stránok:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/dlhodobe-dojcenie/

Pre to, aby novorodenec získaval v prvých dňoch po pôrode dostatok kolostra, je potrebné sústrediť na kroky, ktoré sú dôležité aj pre ostatné mamičky v rámci prevencie problémov s dojčením. Staršie dieťatko môžete pokojne nechať po pôrode dojčiť sa. Pri tandemovom dojčení by malo novonarodené bábätko dostať prednosť a treba zabezpečiť, aby pilo dostatočne. A potom môžete po pôrode dojčiť aj staršie dieťatko. Ak sa dojčenie začne správne a budú sa obe deti dojčiť spoločne, je to v určitom zmysle podobné, ako keby sa dojčili dvojčatá, je možné, aby sa matke tvoril dostatok mlieka, a je dobré, aby matka odpozorovala, či mladšie dieťa skutočne na prsníku získava dosť mlieka, čo je niečo, čo matky dokáže naučiť rozpoznať poradkyňa pri dojčení.

Preto, aby novorodenec dostal dostatok kolostra po pôrode a dojčenie sa začalo čo najlepšie, si prečítajte tento dokument hovoriaci o tom, čo je dôležité pre správny začiatok dojčenia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravny-zaciatok-je-dolezity/

Pomôcť vám môže aj kniha Praktický návod na dojčenie ponúkajúca praktické informácie s množstvom inštruktážnych fotografií a návodov:

http://www.mamila.sk/pre-matky/kniha-prakticky-navod-na-dojcenie/

Na dojčenie vás už v tehotenstve môže pripraviť poradkyňa pri dojčení, ktorá organizuje školy dojčenia pre tehotné. Vyberte si takú poradkyňu v mieste vášho bydliska z nášho zoznamu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spolu s poradkyňou prejdete jednotlivé kroky, ktoré pomôžu, aby dojčenie začalo čo najlepšie. Po pôrode môžete s poradkyňou skontrolovať, či je všetko v poriadku.

Pozrite si tiež videá prisávania a pitia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Zaujímavé môžu byť pre Vás aj tieto skúsenosti mamičiek s tandemovým dojčením:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/tandemove/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Tandem dojcenie-kolostrum po narodeni