Dojcenie a umele mlieko v 8. mesiaci

Andrea    30.12.2018, 15:56

Prijemny den, dcera ma 8 mesiacov, vazi 7700 g, je plne dojcene dieta do 6 mesiacov, od 7 mesiaca nam lekarka odporuca pridavat do jedla, kas a pod. umele mlieko, zevraj obsahuje vela vitaminov, podporuje vyvoj mozgu a pod. Prosim, aky mate na na to nazor? Parkrat som jej to do vecernej kase dala, spapala, ale ked som citala zlozenie toho mlieka, tak som prestala. Nie som velky odbornik na vyzivu, ale zdravy rozum mi hovori nieco ine. Dieta uz papa biele jogurty, domace vyzivy, polievocky, ovocie a k tomu je za den dojcene 2-3x a v noci niekedy aj 4x. Ked jej prikrm nestaci, sama si este vypyta, ze si prosi. Momentalne nam idu zubky, takze ked je placliva, tak dojcime aj viacej, ukludni sa a potom sa uz usmieva :-) Dakujem za odpoved.

Milá Andrea,

vaša dcérka je dojčená a papá jedlo. Nie je jediný dôvod, aby dostávala umelé mlieko. Vitamíny sa dajú získať aj z čerstvého ovocia, zeleniny a bežného jedla. Nehovoriac o tom, že vaša dcérka dostáva množstvo vitamínov a rozličných výživových látok z materského mlieka, pozrite si toto porovnanie materského mlieka s umelým:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/zlozenie-mm/

Dojčené deti, ako je vaša dcérka, nepotrebujú umelé mlieko. Umelé mlieko sa nemá zavádzať ako bežná súčasť príkrmov. Svetová zdravotnícka organizácia dokonca hovorí, že po 6. mesiaci je umelé mlieko

"nielen nepotrebné, ale ak sa používajú ako náhrada materského mlieka od šiestich mesiacov a neskôr sú i nevhodné. Súčasné zloženie pokračovacích umelých mliek vedie k zvýšenému príjmu bielkovín a zníženému príjmu esenciálnych mastných kyselín, železa, zinku a vitamínov skupiny B v porovnaní s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie pre primeraný rast a vývin dojčiat a detí.

Záverom Svetová zdravotnícka organizácia odporúča počas prvých šiestich mesiacov života dieťaťa výlučné dojčenie. Následne by mali byť zavedené miestne výživné jedlá, pričom dojčenie by malo pokračovať do dvoch rokov alebo dlhšie. Pokračovacie mlieka sú preto zbytočné."

Na túto tému si môžete prečítať aj náš detailný článok o jedle pre bábätká po 6 mesiaci a o ich výžive: https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/prikrmy/

Pokračujte v dojčení a na jedlo dávajte dcérke normálne zdravé jedlo.

Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.

« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojcenie a umele mlieko v 8. mesiaci