Reflux ve spánku?

Alžběta    02.01.2019, 16:10

Dobrý den, mám patnáctiměsíční dceru, která je od narození kojená na požádání. Stejně tak i jí příkrmy, kdykoliv má chuť, takže spíš často a po menším množství. Mléka ale stále pije hodně, připadá mi, že snad víc, než kdy jindy. Přes den se kojí tak 4-5x, ve velkém hlavně před poledním a večerním usínáním, jinak spíš trochu, pořád ji něco zajímá a nemá na kojení čas, ve spánku se kojí také dost, tak 3-4x, kdy i pročůrá tři plínky. Trápí mě ale v poslední době, že po tom, co usne, tak se jí po nějaké době začne vracet mléko ze žaludku a začne se zakuckávat a dusit - je to slyšet, jak se jí vrací a dusí ji. Už se to stávalo jednu dobu, kdy se mi zdálo, že se mi zvýšila laktace, pak byl klid, a teď znovu. Nevím, jak to řešit, kojit ji chci, jak dlouho bude chtít. Měla jsem vždy dost mléka a dost silný vypuzovací reflex a ona pije, dokud to jde, a třeba před usnutím večer vypije obě prsa, počůrá dvě plínky a pak teprve usne. Když ji pak něco probudí, tak usne, ale opět na prsu a pak se začne zase dusit. Když byla menší, tak čas od času po kojení zvracela, ale tohle mi dělá větší starosti. Jinak od narození spíme společně, před poledním spaním ji nosím a kojí se v nosítku. Prosím o radu, jak situaci řešit, zda si myslíte, že je nutné řešit to s doktorem, jestli v tomto případě může jít skutečně o refluux a jestli to pro ni není nijak nebezpečné. Díky a zdravím!

Milá Alžběta, 

na vašu otázku nie je jednoduchá odpoveď, pretože vás opis neobsahuje všetky potrebné informácie. Napríklad píšete, že už ste raz takúto situáciu zažili a potom to prestalo a teraz sa to objavilo znovu. Bolo by teda potrebné vedieť, čo sa dialo predtým, čo si myslíte, že to spustilo, a čo sa stalo, keď to prestalo. 

Bolo by dobré vedieť, či ste mali pocit, že to súviselo s dojčením, tokom mlieka, prisatím a celkovou tvorbou mlieka - toto by bolo niečo, na čo by ste sa spolu s poradkyňou pri dojčení mohli pozrieť. Sú bábätká, ktorých prejavy tohto typu súvisia paradoxne so znížením tvorby mlieka. Alebo niekedy s obdobím horšieho zaspávania, keď deťom pomôže byť hlbšie uspaté pred položením a potrebujú dlhší čas na úplné zaspatie.

"Reflux", ktorý sa objavuje a znovu prestáva, je pomerne zvláštna situácia. Pri vašej otázke je ťažké špekulovať bez osobného stretnutia. Skúste sa s laktačnou poradkyňou MAMILY stretnúť, zhodnotiť dojčenie a situáciu okolo spánku. Ak by sa zdalo, že je všetko v poriadku, tak potom dojčite ďalej a poraďte sa so svojím pediatrom či pediatričkou.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Reflux ve spánku?