Dojcenie a stolica

Lucia    04.01.2019, 10:39

. Prosim Vas poradte mi . Moj syn ma 7 mesiacov. Uz asi dva tyzdne ma tuhu stolicu. Je dojceny a prikrmovany tuhov stravov. Zelenina a kase ako jacmenna , ovsena, ryzova spaldova. Kaka czdy raz za den co je vraj normalne ale teraz kaka doslova take valceky obcas male bobky. Nevyzera ze by ho nieco bolelo. Je vysmiaty. Ked kaka tlaci poriadne ale potom sa opat smeje. Brusko ma makke. Viete mi poradit ci to je zapcha alebo je to v poriadku. Moc dakujem

Milá Lucia,

dojčené deti nemávajú problém s vyprázdňovaním, stolica z materského mlieka je za všetkých normálnych okolností riedka a nie formovaná. Takže zmena nastala nie dojčením, ale príkrmami. Vo väčšine prípadov je teda potrebné zmeniť skladbu príkrmov. Vzhľadom na vek bábätka sa na pár dní vráťte k výlučnému dojčeniu bez príkrmov. Tým sa stolica zlepší (v zmysel bude redšia). Potom môžete znovu začať s príkrmami a začať s inou skladbou príkrmov - teda s potravinami, ktoré nespôsobujú zápchu.

Vo všeobecnosti môžte urobiť nasledovné opatrenia:

- skúste zabezpečiť, aby bábätko malo dostatočný príjem materského mlieka (ak je to potrebné, nechajte si poradkyňou pri dojčení skontrolovať pitie bábätka na prsníku - niekedy totiž po zavedení príkrmov poklesne tvorba mlieka a nižší príjem materského mlieka spolu s nižším príjmom tekutín môže byť súčasťou problému, a aj vzhľadom na otázku, ktorú ste nám posielali, keď mal synček 3 mesiace, by toto stálo za to vyhodnotiť)

- vo všeobecnosti zabezpečte dostatočný príjem tekutín, nemusí to byť len voda v pohárik, ale napríklad aj redšie príkrmy či polievky

- zaraďte do stravy bábätka pomleté ľanové semienko, ktoré jej môžete sypať prakticky do každého jedla, toto výrazne pomáha

- sušené slivky či slivková šťava majú tiež priaznivý účinok

- vyhýbajte sa veľkému množstvo potravín, ktoré majú tendenciu stolicu zahusťovať



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojcenie a stolica