Časté kojenie

Barbora    08.01.2019, 15:06

Dobrý večer, synček má 7 dni. V pôrodnici mal problém sa prisat a nemala som ani moc mliečka. V nemocnici mi radili klobucik,čo on totálne odmietal. Dokrmovala som ho umelým mlieckom lebo bol hladný. Keď sme prišli domov tak sa pekne prisal (bojovali sme trošičku). Mliecko mám, krásne sa prisava len od dnes začal zaspávať pri kojení a vyžaduje kojenie aj každú pól hodinu. Nakojime sa,zaspinka, dám ho do postieľky a behom chvíľky je hore. Deň predtým som ho nakojila z oboch pŕs a spinkal 3 hodinky vkuse v klude. Cely deň sme krásne fungovali. Neviem čo sa stalo dnes. Dnes dostal raz prikrm (Nutrilon HA) vypil 50ml a ešte by aj zniesol a spinkal 3 hodinky.. Nestačí mu moje mliecko? On je veľký jedák..potrebuje viac keďže jeho pôrodná váha bola 3730g. Veľmi chcem len kojiť. Som kludna a trpezlivá. Dnes ho kojím ako si on povie avšak neviem či je v poriadku každú pól hodinku a nechce zaspinkat/ je hladný..ďakujem krásne za odpoved.

Milá Barbora,

bábätká v tomto veku môžu zaspať na prsníku predčasne, pred tým, než sa dostatočne výdatne nadojčia. Existuje však jednoduchý spôsob, ako sa vyznať v tom, či bábätko na prsníku získava mlieko a či ho získava dostatok – sledovaním pitia bábätka priamo pri dojčení – a toto je kľúčové, pretože samotný fakt, že bábätko sa chce dojčiť každú pol hodinu alebo, že sa zobudí pri preložení do postieľky, nemusí znamenať, že získava málo mlieka pri dojčení. Na druhej strane, vzhľadom na to, že za týždeň jeho života ste zažili situácie, kedy sa bábätko neprisávalo, kedy dostalo klobúčik, kedy dostalo fľašu, stojí za to skontrolovať dojčenie a to, ako momentálne vyzerá pitie bábätka a jeho správanie pri dojčení. Naučiť sa rozlíšiť pitie a výdatnosť pitia sa môžete napr. aj z týchto videí:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Ešte jednoduchšie je, ak vás naučí posúdiť výdatnosť dojčenia poradkyňa pri dojčení v osobnom kontakte:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Kľúčovou otázkou v tejto vašej situácii je, ako bábätko pije na prsníku a ako sa pri dojčení správa. Toto vyhodnotíte spoločne s poradkyňou pri dojčení osobne a následne sú možné dve možnosti:

A. vaše bábätko momentálne potrebuje získavať pri dojčení viac mlieka

V takom prípade by ste mali spoločne s poradkyňou urobiť tieto kroky vedúce k zvýšeniu príjmu materského mlieka z prsníka:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa bradavky nepoškodzujú. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Ďalšou dôležitou technikou, ako pomôcť bábätku výdatne sa napiť pred tým, než zaspí pri spomalení toku mlieka je stláčanie prsníka. Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka pred tým, než na prsníku zaspí:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko potrebovalo byť dokrmované, potom je pre dokrmovanie lepšie použiť laktačnú pomôcku priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Spoločne s poradkyňou si vysvetlite súvislosti medzi dojčením a spánkom, pretože situácia, ktorú popisujete, sa často nesprávne vyhodnocuje ako „slabé mlieko“, pretože sa porovnáva spánok bábätka. Ak bábätko dokŕmite veľkým množstvom umelého mlieka fľašou, je možné, že bude dlhšie spať, ale to súčasne nemusí znamenať, že potrebovalo získať viac mlieka a že riešením tejto situácie je dokrmovanie umelým mliekom. Pre toto je kľúčové naučiť sa spoločne s poradkyňou vyhodnotiť pitie bábätka a posúdiť, či bolo pitia dostatok a v prípade, že nie, zvýšiť príjem materského mlieka zlepšením polohy a prisatia bábätka a stláčaním prsníka a v prípade, že je to potrebné, aj dokŕmením bábätka laktačnou pomôckou na prsníku. A z hľadiska spánku je dôležité pochopiť, že častým dôvodom, pre ktorý sa bábätko chce dojčiť je to, že je unavené a potrebuje sa uviesť do stavu pohody, v ktorom jednoduchšie zaspí. Zaspávať na prsníku je pre bábätká úplne normálne, je to jedna z funkcií dojčenia. Bábätko má aj iné potreby ako hlad. Iné fyzické a psychické potreby nie sú o nič menej dôležité ako hlad. Nemožno ich odsúvať do úzadia len preto, že si logicky zdôvodníme, že nie je hladné. A keďže bábätko, ktoré položíte do postieľky, sa pravdepodobne skoro zobudí a potom sa znova môže chcieť dojčiť, lebo chce znova zaspať – preto môže pomôcť, ak ho budete počas spánku nosiť v nejakom nosiči, pretože potom bude spať lepšie a nezobudí sa tým, že sa ho snažíte položiť. Pre mnohé bábätká môže byť samostatné hodinové spanie v postieľke nereálny cieľ. Niektoré bábätká zobudí aj preloženie do postieľky a potom sú opäť hore a toto celé sa opakuje, a tým pádom ukladanie na spánok trvá veľmi dlhú dobu alebo bábätko vôbec nespí. Preto mnohým mamičkám napríklad pomáha aj to, ak dojčia bábätko po ležiačky na posteli a po zaspatí už s ním nehýbu. Bábätko, ktoré sa dokŕmi umelým mliekom, môže spať dlhšiu dobu, ale to neznamená, že tento spánok je pre bábätko dobrý a že toto je riešenie jeho potreby spánku. Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a keď prestane piť aj napriek stláčaniu, ponúknite mu druhý prsník ešte pred tým, než zaspí pri dojčení. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Časté kojenie