Reflux, nespavosť a nepokoj dieťaťa

Renáta    15.01.2019, 10:36

Dobrý deň, prosím, poraďte mi, čo robiť pri dieťati s refluxom? Synček má 2M a týždeň, výhradne dojčím. Od príchodu z pôrodnice málo spáva a býva vvyčerpaný (tam spával prakticky non-stop, aj priložiť ho bolo ťažké, lebo sa nedal zobudiť) býva nepokojný, prehýba sa dozadu ako luk, niekedy odmieta prsník. Nevygrckáva veľa, ale vidím, ako sa mu často vracia do hrdielka, má kyslý dych a niekedy akoby aj plný noštek. Býva už aj zachrípnutý a keď spí, tak väčšinou nepokojne alebo sa po pár minútach zobudí. Priberá krásne, aj keď na prsníku sa zakuckáva a prehĺtne vzduch (mám silný tok mlieka), vzduch prehĺta aj sám od seba. Často pije prerušovane. Na prsníku býva cez deň veľmi často a v poslednej dobe ho nechávam sať aj v noci (jeden prsník mávam plný na dojčenie a jeden prázdny na dudlanie.Nemala by som mu namiesto prsníka dávať cumlík, aby mu stále netieklo mlieko a nezhoršovalo situáciu (najmä, keď je práve nadojčený)? Nemala by som mlieko zahusťovať, aby sa mu toľko nevracalo? Už sa nezvládam pozerať, ako sa trápi a je unavený v jednom kuse. Do šatky ho zaviažem, iba keď hlboko zaspí. Keď je hore a prehýba sa, neviem ho správne napolohovať. Viac ho rozdráždim a je ťažké ho potom upokojiť. Často je nepokojný aj na rukách. Spáva s nami v posteli (aj cez deň, prakticky obaja žijeme v posteli, niekedy nemôžem ísť od neho ani na toaletu, o sprche nehovoriac) aká poloha je najlepšia? Nechcem ho nechať pasívne v polosede kvôli vývoju chrbtice. Ďakujem pekne za každú radu.

Milá Renáta,

v tejto situácii je kľúčové stretnúť sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože pre zhodnotenie tejto situácie je dôležité osobné pozorovanie dojčenia. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Toto bude kľúčové pre to, aby ste vyhodnotili, čo presne sa deje a aby ste pochopili, ktoré riešenia v tejto situácii budú podporovať dojčenie a ktoré nie. Pretože v situácii, ktorú popisujete, správanie bábätka paradoxne vysoko pravdepodobne súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný, hoci to, čo pozorujete, sa vám teraz môže zdať rozporuplné s touto teóriou.

Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Napriek tomu, že správanie bábätka sa zdá byť súvisiace s vysokým tokom mlieka (zvlášť, keď pozorujete, že bábätko má reflux, pri dojčení môže vypľúvať alebo vykašliavať mlieko a zdá sa, akoby nezvládalo prílišný tok mlieka), práve osobné pozorovanie dojčenia v tejto situácii ukáže, kedy bábätko pije a kedy nie a aký je tok mlieka, keď sa odťahuje a reaguje nespokojnosťou.

Takáto situácia sa paradoxne často stáva mamičkám, ktorých bábätká vynikajúco priberajú a ktoré majú od začiatku veľmi veľa mlieka. Dôvodom je, že s tým súvisí aj to, že bábätko je zvyknuté na rýchly tok mlieka a ak sa tento spomalí, tak bez ohľadu na ešte stále vysokú tvorbu mlieka, bábätko nemusí byť spokojné a reaguje tak, ako popisujú mamičky vo svojich skúsenostiach - rozplače sa, saje si pästičku, hnevá sa pri dojčení, prehýba sa do luku, často tieto deti odmietajú už aj samotnú polohu, v ktorej bežne dostávajú prsník atď., a táto situácia má tendenciu zhoršovať sa niekedy až do úplného odmietania prsníka.

Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Riešením tejto situácie nie je používanie cumlíka. Ak spoločne s poradkyňou pri dojčení usúdite, že táto situácia súvisí s reakciou bábätka na zníženie toku mlieka, používanie cumlíka má potenciál túto situáciu významne zhoršiť. Rovnako v tejto situácii nie je riešením prestať výlučne dojčiť a začať bábätku podávať prípravky na zahustenie mlieka. Toto nezlepší dojčenie. Odporúčame vám iné riešenia.

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál.

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež podjazykovú a hornú uzdičku bábätka, ktoré môžu spôsobovať časť tejto situácie.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Reflux, nespavosť a nepokoj dieťaťa