Nepriberanie a zaspavanie na prsniku

Viera    01.02.2019, 08:57

Dobry den moja dvojmesacna dcera menej pribrala ako by za obdobie 3tyzdnov mala. Od zaciatku priberala pekne. Lekar nam ju kazal aspon raz denne prikrmovat. Pri dojceni mi casto zaspi na prsniku a mam pocit ze si moj prsnik zamiena za cumlik a pri prsniku je niěedy aj vyse hodiny.Cumlik sme dali pred 3tyzdnami pretoze bola velmi nepokojna a mam pocit ze odvtedy menej pribrala.co robim zle? Velmi pekne dakujem za pomoc.

Milá Viera,

v tejto situácii je kľúčové stretnúť sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc a týmito úpravami dokážete významne zvýšiť príjem materského mlieka z prsníka. V mnohých prípadoch potom nie je potrebné ani dokrmovať. Spoločne s poradkyňou by ste mali teda podrobne prejsť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Ak bábätko zaspáva na prsníku v čase, kedy sa nedostatočne napilo z prsníka, stláčanie prsníka pomôže, aby získavalo viac mlieka, aby na prsníku nezaspalo predčasne. Na druhej strane, ak sa bábätko pri dojčení dostatočne napilo (a toto vás naučí poradkyňa rozlíšiť), môžete ho nechať na prsníku zaspať. Cumlík je náhrada prsníka, nie naopak. Jednou z dôležitých funkcií dojčenia je aj pomôcť bábätku zaspať a udržať ho v spánku. Poradkyňa pri dojčení vám môže ukázať, akým spôsobom môžete nechať bábätko spať na prsníku a pritom mať voľné ruky pre svoje potreby a povinnosti.

Pozrite si tiež videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Otázka, či máte dokrmovať, by mala byť riešená v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení. Je totiž možné, že po úprave polohy, prisatia a pri stláčaní prsníka spoločne s poradkyňou zistíte, že dokrmovanie nie je potrebné. A ak by ste naopak zistili, že potrebné je, porozprávate sa o tom, ako často dokrmovať a je skutočne kľúčové sa vyhnúť pri dokrmovaní použitiu fľaše.

Spoločne s poradkyňou prejdete aj to, v akých situáciách používate cumlík a môžete spolu vypracovať plán, ako začať postupne nahrádzať používanie cumlíka inými spôsobmi starostlivosti o bábätko. Začnete s tými situáciami, ktoré si viete najjednoduchšie predstaviť, že zmeníte. Poradkyňa vám dá účinné tipy, ako utíšiť bábätko, ako ho uspávať, pomáhať mu so zaspatím. Cumlík môže byť príčinou vzniku celej situácie s nedostatočným priberaním a existujú spôsoby, ako sa starať o bábätko bez cumlíka.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Nepriberanie a zaspavanie na prsniku