Dokrm - rozkojím se?

Marketa    03.02.2019, 11:08

Dobrý den, doma máme 11 denního chlapečka (3600g), na kontrole nám bylo řečeno, že málo přibírá, doporučeno podle nakojeného mléka dokrmovat Nutrilonem 1. Máme problém s kojením - malý u prsu usíná, budíme ho napětkrát, aby alespoň něco vytahal (obvykle tak 30 ml z obou prsů), mám pocit, že spíš prso dumlá, než že by pil. Celý den stráví u prsu, přesto se zdá se mi hladový, pláče. Mám pocit, že nějaké mléko bych i měla, jen ho malý neumí vytáhnout. Bojím se dokrmovat Nutrilonem, abych o svoje mléko nepřišla. Napadlo mě koupit odsavačku a krmit ho po stříkačce mateřským mlékem... Myslíte, že se laktace ještě rozjede a mám šanci neskončit na UM? Moc děkuji za odpověď .

Milá Markéto,

prostredníctvom internetu nie je možné vyhodnotiť, či vaše bábätko získava pri dojčení dostatok mlieka, ale aj v prípade, že by to tak skutočne nebolo a bábätko nedostatočne priberalo, nemalo by byť podávanie umelej výživy prvotným riešením tejto situácie. Existujú totiž spôsoby, ako pomôcť bábätku získavať mlieko, ktoré je dostupné v prsníku a teda, ako zvýšiť jeho príjem materského mlieka z prsníka. Tieto postupy by vám mala ukázať poradkyňa pri dojčení osobne. Bábätká v tomto veku skutočne môžu zaspať na prsníku predčasne, pred tým, než sa dostatočne výdatne nadojčia. Existuje však jednoduchý spôsob, ako sa vyznať v tom, či bábätko na prsníku získava mlieko a či ho získava dostatok – sledovaním pitia bábätka priamo pri dojčení. Naučiť sa rozlíšiť pitie a výdatnosť pitia sa môžete napr. aj z týchto videí:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Ešte jednoduchšie je, ak vás naučí posúdiť výdatnosť dojčenia poradkyňa pri dojčení v osobnom kontakte:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Kľúčovou otázkou v tejto vašej situácii je, ako bábätko pije na prsníku a ako sa pri dojčení správa. Ak spoločne s poradkyňou pri dojčení vyhodnotíte, že skutočne vaše bábätko momentálne potrebuje získavať pri dojčení viac mlieka, v takom prípade by ste mali spoločne s poradkyňou urobiť tieto kroky vedúce k zvýšeniu príjmu materského mlieka z prsníka:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa bradavky nepoškodzujú. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Ďalšou dôležitou technikou, ako pomôcť bábätku výdatne sa napiť pred tým, než zaspí pri spomalení toku mlieka je stláčanie prsníka. Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka pred tým, než na prsníku zaspí:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu (alebo striekačku, ktorá je z hľadiska dojčenia rovnako riziková ako používanie fľaše), cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Úprava polohy, prisatia a stláčanie prsníka pomôže bábätku získať všetko dostupné mlieko v prsníku. Preto nemá zmysel mlieko si odsávať alebo odstriekavať. Ak by bábätko napriek všetkým úpravám dojčenia momentálne nezískavalo dostatok mlieka a bolo by potrebné ho dokrmovať, potom je kľúčové na dokrmovanie použiť tzv. laktačnú pomôcku, prečítajte si viac v tomto odkaze:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste časom nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a keď prestane piť aj napriek stláčaniu, ponúknite mu druhý prsník ešte pred tým, než zaspí pri dojčení. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami. Vysvetlite si s poradkyňou pri dojčení, ako postupovať, ak by bolo bábätko potrebné dokrmovať.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dokrm - rozkojím se?