Striedanie kojenia s UM

Alex    08.02.2019, 11:16

Dobrý deň, dcérka má 5 mesiacov a ja som musela začať používať aj umelé mlieko pretože sa mi začalo menej tvoriť mliečko. Fungujeme tak že sa snažím čo najviac kojiť a umelé mliečko dávam iba pred spaním pretože večer mi malinká pri krojení plače, nakoľko vtedy už nemám po celom dni veľa mliečka. Niekedy sa stane že dáme aj cez deň jedno papanie umelé ale nie vždy. Je v poriadku keď budem stále kojiť len pred spaním dávať umelé? Neprídem o mliečko takto úplne? Kúpila som si aj senovku grécku,pijem čaje aj víneu aby sa mi viac tvorilo. Veľmi pekne vopred ďakujem za odpoveď, prípadne nejakú radu.

Milá Alex,

v tejto situácii sa dá urobiť veľa pre to, aby ste postupne mohli prestať dokrmovať bábätko umelou výživou a začali výlučne dojčiť. Existujú účinné postupy, ako toto zlepšiť. Ak bábätko nezískava dostatok mlieka z prsníka, príjem mlieka z prsníka je možné zvýšiť. Preto by nemalo byť prvým riešením dokrmovanie umelou výživou. Navyše dokrmovanie umelou výživou nezlepší dojčenie, neodstráni príčinu, prečo bábätko nezískava dostatok mlieka a pri použití fľašky často ešte viac zhorší dojčenie. Nehovoriac o tom, že ak ide o 5-mesačné bábätko a nijakým spôsobom sa nedá zvýšiť príjem materského mlieka z prsníka, lepšou stratégiou než dokrmovať umelým mliekom, je v takom prípade zvýšiť kalorický príjem tuhou stravou – príkrmami. Avšak pred týmto krokom vám v prvom rade odporúčame skontaktovať sa s poradkyňou pri dojčení, aby vám pomohla, aby vaše bábätko začalo piť čo najviac mlieka z prsníka. Existujú spôsoby, ako zvýšiť príjem mlieka zo strany bábätka a ako zvýšiť tvorbu mlieka zo strany matky. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Schopnosť vyhodnotiť pitie bábätka a výdatnosť dojčenia bude teraz kľúčová pre to, aby ste posúdili, čo sa vlastne večer deje. Niektoré deti plačú večer preto, že sú predráždené, že potrebujú pomoc so zaspatím. Spoločne s poradkyňou si vysvetlíte súvislosti medzi dojčením a spánkom.  Je však možné aj to, že bábätko plače preto, že nezažíva večer dostatočný tok mlieka na prsníku.  V takej situácii je dôležité s poradkyňou pri dojčení urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete. Vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Striedanie kojenia s UM