Dojčenie a kontrastna látka

Rita    09.02.2019, 10:52

Pozdravujem a zároveň prosím o radu. Dojčím svoju 9 mesačnú dcérku. posledne mesiace riešim zle pečeňové testy a preto ma lekar poslal na magnetickú rezonanciu s podaním kontrastnej látky. dojčiť nemám 24 hodín. A to si vôbec neviem predstaviť. Vyšetrenie je o pár dni a mala mi fľašu s odsavaným mliekom nevezme. Čítala som rôzne názory na dojčenie v takom prípade. Je dojčenie v takom prípade skutočne tak nebezpečné? Pripadne nestačí menšia pauza v dojčení ako 24h? Zároveň ma lekár vystrašil, že ak sa napr. zistí piesok v žlčníku tak pri liekoch ktoré mi nasadí nesmiem dojčiť, Neviem si predstaviť malú tak skoro odstaviť. Ďakujem za radu ako postupovať v tejto situácii.

Milá Rita,

z hľadiska dojčenia nie je dôvod, aby ste nemohli dojčiť aj pri rôznych vyšetreniach ako je napríklad bežný röntgen. Taktiež aj pri CT a MRI, aj s použitím kontrastnej látky, môžete dojčiť hneď po vyšetrení a samozrejme rovnako až do času, kým vstúpite do vyšetrovacej miestnosti. K tomuto existujú americké ako aj európske odporúčania radiólogov, ktoré toto potvrdzujú, skutočne nie je dôvod dojčenie prerušiť ani na chvíľu. Ohľadne častých rád, čo sa počas dojčenia nesmie: existuje viacero dôvodov, pre ktoré sa takéto rady objavujú:

  • Nedostatočne je zvážená dôležitosť dojčenia pre zdravie bábätka a pre zdravie mamičky ako aj to, že dieťa má potenciál byť dojčené niekoľko rokov. Väčšinou sa dojčenie považuje za krátkodobú, prechodnú záležitosť niekoľkých mesiacov, z čoho vyplýva aj logika, na základe ktorej sa mamičkách de facto odporúča „nič počas dojčenia neriešte, všetko odložte až na dobu, keď prestanete dojčiť“, prípadne „ak chcete čokoľvek robiť, radšej dieťa odstavte“.
  • Dojčenie sa považuje za jednoducho „ukončiteľné“, za „vynechateľné“ po určitej dobe, keď je už dieťatko väčšie, sa o jeho dôležitosti vôbec neuvažuje, a preto sa mylne zdá jednoduché povedať mamičkám, aby skrátka tých pár týždňov ešte počkali. Lenže dojčenie môže trvať celé roky. Niekoľko hodín nedojčiť (navyše bezdôvodne) predstavuje pre 9-mesačné dieťa situáciu, ktorej nedokáže porozumieť a mnohé deti ju nezvládajú bez dlhotrvajúceho plaču. Nehovoriac o tom, čo táto situácia urobí s tvorbou mlieka, ktorá je ešte stále pre dieťa tohto veku dôležitá.
  • Keďže sa nezvažuje dôležitosť dojčenia a riziká, ktoré nedojčenie prináša, často sa ani len neuvažuje o tom, ako by sa dojčenie dalo skĺbiť s nejakou ďalšou potrebou matky. Keď je dojčenie považované za skutočne dôležité, dajú sa hľadať spôsoby, ako v dojčení pokračovať, aj popri rozličných iných skutočnostiach.
  • Vo všeobecnosti sa rady o dojčení riadia princípom „čo keby“ a radšej „pre istotu“ zakazujú všetko, čo môže k normálnemu životu s dojčeným dieťaťom patriť - od cvičenia a chudnutia cez normálnu stravu a liečbu matky, ktorá to potrebuje, až po kávu. Toto sa týka aj druhej témy, o ktorej píšete – ak sa zistí po vyšetrení, že budete potrebovať liečbu, platia informácie v tomto článku:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/lieky/

Ak budete potrebovať nejakú liečbu, je vysoko pravdepodobné, že pre vaše bábätko aj pre vaše zdravie bude bezpečnejšie pokračovať v dojčení. Lieky, ktoré vám budú odporúčať, si môžete skontrolovať napríklad cez náš vyhľadávač: https://www.mamila.sk/hladat/ alebo odkonzultujte túto liečbu s farmaceutkou na dojcenie@mamila.sk.

 

  • Nezvažujú sa dôsledky rád ohľadne odstavenia, ktoré pre mnohé mamičky znamenajú, že nebudú dojčiť tak dlho, ako by inak dojčili, pretože túžia po tom, aby mohli urobiť to, čo počas dojčenia „majú zakázané“. Ak mamičky prestanú dojčiť, prináša to riziká nielen pre ich deti, ale aj pre ich vlastné zdravie - a toto je fakt, o ktorom sa hovorí a uvažuje len veľmi málo.


Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie a kontrastna látka