Dojcit ak ma dieta virus a cely vecer vracalo a cez noc nejedlo?

Petronela    13.02.2019, 15:36

Dobry den prosim Vas potrebujem pomoc.. S dcerkou 8m kojena + prikrm 2xdenne sme od vcera v nemocnici vracala zrejme nejaka viroza ale este sa nevie co jej je..celu noc mala infuziu nemohla nic pit ani jest rano bola hladna tak som ju nakojila co mi odsuhlasila aj sestricka. Ale o hodinu prisla dr a ta mi kojenie na 2dni zatrhla koli tomu ze ma mala rozhaseny zaludok z vracania a keby ju kojim tak bude stale vracat (po rannom nakojeni nevracala) a vraj ani ja ako dospely clovek by som si na rozhaseny zaludok nedala mlieko.. Prosim Vas o pomoc mozem ju v klide nakojit bez toho aby som sa bala ze bude opat vracat? Malinka si kojenie vyzaduje a pozera na mna preco jej nechcem dat. Ďakujem pekne za odpoveď

Milá Petronela,

o dojčení sa často nesprávne uvažuje ako o „porcii jedla“. 8-mesačné bábätko sa nepríjemnou chorobou sa chce dojčiť aj preto, že dojčenie znižuje prežívanie bolesti, stresu, poskytuje kontakt s matkou, pocity bezpečia. Toto všetko teraz vaše bábätko nevyhnutne potrebuje. Choré dieťa potrebuje dojčenie ešte viac ako zdravé. Čas choroby rozhodne nie je čas na odstavenie alebo na to, aby mu dojčenie nebolo umožnené. Neexistuje jediný medicínsky dôvod pre to, aby vaše dieťatko v tejto situácii nebolo 2 dni dojčené. Neexistujú žiadne vedecké štúdie či odporúčania zdravotnícky organizácií, ktoré by hovorili, že v tejto situácii nemá byť dieťa dojčené. V prípade hnačky a vracania platí isté, dieťa má byť dojčené. Pri hnačke či častom vracaní je najväčšou hrozbou rýchla strata tekutín a dehydratácia dieťaťa. Vracanie alebo hnačka sú spôsob, akým sa telo človeka zbavuje pôvodcov infekcie a z tohto pohľadu je pochopiteľné, že ak dieťa bude dojčené, bude naďalej občas vracať alebo bude pokračovať v hnačke. Kľúčové však nie je to, aby nevracalo, ale aby neostalo dehydrované. Správny manažment dojčenia dokáže do veľkej miery eliminovať toto riziko a pomôcť dieťaťu pri uzdravovaní, okrem iného aj tým, že materské mlieko priamo zabíja rotavírus. Dojčenie môže výrazne pomôcť, aby vracanie nebolo urputnejšie a urputnejšie. Ako upraviť dojčenie v prípade hnačky a vracania dieťaťa:

  • Ideálne je dieťa vôbec nedávať dole z prsníka.

V prípade vážnych stavov je dieťa aj tak nespokojné, ubolené, umrnčané a prsník okrem iného pomáha zmierňovať prežívanie bolesti, upokojí dieťa i mamičku a pomôže mu zaspať pri dojčení.

Preto je ideálne dieťa čo najdlhšie držať na jednom prsníku, tak bude piť postupne maličké množstvá mlieka, čo je v prípade zvracania výhodné a lepšie ako veľké množstvo naraz, a väčšinou bude na prsníku sať bez pitia, čím podporuje pohyb svaloviny tráviacej sústavy smerom od úst dnu, čo tiež napomáha to, aby dieťa nenapínalo tak veľmi na vracanie. Dieťa dokáže sať aj počas spánku, toto satie naprázdno tiež napomáha to, aby ho nenapínalo na vracanie a stihli sa vstrebať dávky mlieka, ktoré medzitým prijme. Ak napriek tomu dieťa zvracia, neľakajte sa a ak má chuť, ponúknite mu prsník znovu, ihneď po zvracaní.

  • Na druhý prsník dieťa dávať len vtedy, ak si ho samo žiada alebo ak je to už skutočne nevyhnutné.

Pri ponúknutí druhého prsníka môžete prsník zo začiatku celý uchopiť a stlačiť a držať stlačený, akoby ho priškripnúť, aby tok mlieka nebol taký rýchly a dieťa vypilo len maličké množstvá mlieka postupne

  • Materské mlieko obsahuje baktérie potrebné pre obnovu črevnej mikroflóry.
  • Je dobré pri prekonávaní choroby počkať s ponúkaním tuhej stravy a radšej výlučne dojčiť, aj staršie dieťa, až kým samo neprejaví záujem o jedlo.
  • Nie je vhodné dieťaťu vnucovať ryžové, mrkvové a iné roztoky. Ak sa dojčí, je to postačujúce a keď má záujem o jedlo, môže jesť zdravé jedlo, na ktoré má chuť. Nie je vhodná diéta s vylúčením tukov, pretože tá môže naopak hnačku predĺžiť.
  • Ak má dieťa zároveň počas choroby teplotu, využite kontakt koža na kožu a položte si dieťa bez oblečenia na seba, prípadne sa prikryte ľahkou obliečkou.


Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojcit ak ma dieta virus a cely vecer vracalo a cez noc nejedlo?