Zablokovane mliekovody

Katarina    15.02.2019, 09:42

Dobry den, moj syn ma 13 mesiacov a uspesne sa dojcime ale minuly tyzden sa mi z nejakeho dovodu zablokoval mliekovod prikladala som nadalej a postupovala som podla pokynov na vasej stranke vsetko nakoniec dopadlo uspesne po 2 dnoch sa mi tlak v prsniku uvolnil. Ale po 3 dnoch sa mi to opakuje. Dost ma to prekvapilo po prve som nemyslela ze sa mi to moze stat po 13 mesiacoch dojcenia a po druhe je nieco co mozem urobit aby sa mi to opat nezopakovalo? Dakujem

Milá Katarína,

takáto situácia sa môže vyskytnúť aj neskôr po pôrode. Ak sa zablokovanie mliekovodu zopakovalo na tom istom mieste po pár dňoch znova, je možné, že sa nepodarilo úplne uvoľniť celé postihnuté miesto. Odporúčame vám teraz pokračovať v opatreniach, ktoré ste pravdepodobne aplikovali pred pár dňami:

a) môže vám pomôcť, ak by ste dané miesto masírovali opačnou stranou elektrickej kefky

b) skúste mliekovod zahriať a masírovať ešte predtým, než sa situácia rozvinie do úplne zablokovaného mliekovodu. Nechlaďte prsníky, nepoužívajte tvarohové alebo vínové, či iné obklady, ktoré sa v tejto situácii často nesprávne odporúčajú.

e) skúste zistiť, či ešte nie sú nejaké konkrétne veci, ktoré u vás zablokovanie mliekovodu sprevádzajú/spôsobujú. Nemáte aj bolestivé bradavky?

f) jeden faktor, ktorý okrem iného súvisí so zablokovanými mliekovodmi, je váš odpočinok. Skúste poprosiť rodinu, aby vám pomohli s varením, prebaľovaním či inými prácami, aby ste pár dní mohli len ležať s dieťaťom v posteli, dojčiť ho a spať.

Odporúčame vám tiež konzultovať túto situáciu s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste vylúčili možné príčiny opakujúcich sa zablokovaných mliekovodov. Prejdite spolu tento zoznam možných príčin zníženia tvorby mlieka:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Zablokovane mliekovody