Odmietanie stravy len dojcenie

Karmen    18.02.2019, 15:03

Dobrý večer Moja 18 mesačná dcérka mi odmieta stravu chce sa len dojčiť. Celý deň aj noc chce len materske mlieko. Ja som uz z toho zúfalá. Vobec mi nechce jesť stravu. Neviem či mám prestať dojčiť aby mi začala jest stravu. Z mlieka sa mi nenapapa lebo ho pyta kazdu pol hodinu niekedy aj každých 15 minút. A noci su strasne. Celu noc ma bradavku v ustach a dudluje ju. Ked sa ju snazim vybrať zobudi sa a zacne plakat. Ja si uz v noci ani bradavky necitim je to neprijemne bolestive.A toto je kazdu noc. Takze sa vobec ani nevyspim a potom som nervozna, unavena, ubolena,.... Neviem co robit Ako ju prinutit na tuhu stravu, a ako riesit to nocne dudlovanie, cmulanie, Ďakujem za odpoveď

Milá Karmen,

materské mlieko má byť hlavným zdrojom výživy počas veľmi dlhej doby života bábätka. Príkrmy sú príkrmy preto, že sa k dojčeniu pridávajú, nemajú za úlohu ho nahradiť. Najdôležitejšou otázkou v celej tejto situácii je, či dieťatko naďalej dostatočne priberá a prospieva. Ak je to tak, nie je potrebné sa znepokojovať. Z toho, čo píšete, je však vysoko pravdepodobné, že vaše bábätko nezískava dostatok materského mlieka (hoci sa často a dlho dojčí), čoho prejavom často býva to, že bábätko odmieta príkrmy, trávi veľa času na prsníku, ale väčšinu času saje bez pitia a matku bolia bradavky. Preto by sme vám odporúčali stretnúť sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

s ktorou by ste prešli tieto možné príčiny zníženia tvorby mlieka:

https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-pokracovat-v-dojceni-po-6-mesiaci/

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

a urobili by ste kroky pre zvýšenie tvorby mlieka a pre zvýšenie príjmu materského mlieka z prsníka. Okrem toho by v tejto situácii malo zmysel dať bábätku vyšetriť aj hladiny železa a zinku a vitamínu B12.

Medzičasom vám odporúčame pokračovať v dojčení. Dojčenie pre bábätko v tejto situácii môže byť v takejto situácii len dobré, pomáha mu získavať životne dôležité živiny a vo všeobecnosti celú situáciu zachraňuje. Nie je príčinou toho, prečo dieťatko odmieta jesť stravu a odmietnuť dať mu možnosť sa nadojčiť nijako nezvýši jeho chuť do jedla. Ak by išlo o čokoľvek iné, teda keby napr. dieťa bolo ochotné jesť len chlieb a nič iné, nikoho by ani nenapadlo neumožniť mu dať si chlieb, každý by hľadal spôsoby, ako k chlebu pridať aj iné jedlá. Pri dojčení je veľmi typickou nesprávnou radou vziať dieťaťu aspoň to, čo je ochotné jesť – materské mlieko a s tým aj dojčenie.

Je pre vás dôležité vedieť aj to, že materské mlieko je dobré, kvalitné po celú dobu dojčenia, navyše obsahuje imunitné faktory, ktoré sa nenachádzajú nikde inde, pokrýva (úplne alebo čiastočne) potrebujú mnohých vitamínov a špeciálne pri deťoch, ktoré dobre nepapajú, je záchranou.

Okrem upokojenia, že takto sa skutočne môžu správať mnohé deti vo veku vašej dcérky, pre vás nemáme konkrétny návod, ako postupovať pri tom, aby ste dieťatku pomohli, aby sa postupne naučilo papať rozličné jedlá, ale tu je pár tipov, ktoré by vám mohli pomôcť:
1) Pokračujte v dojčení, dojčenie nijako neobmedzujte ani dieťatku dojčenie neodmietajte.
2) Nenúťte dieťa do jedla. Netlačte naňho.
3) Začnite tým, že budete v prvom rade ponúkať jedlá, ktoré má rado. Z nich vychádzajte, keď sa budete snažiť dávať nové jedlá - dávajte mu podobné jedlá ako tie, čo mu už chutia.
4) Mnohé takéto deti nemajú rady, keď sa im do jedla snažíte miešať niečo nové.
5) Dávajte mu čo najviac toho, čo má rado.
6) Skúste postupne vytvárať príležitosti, aby sa mohlo hrať s novým jedlom, chytať ho bez toho, aby ste chceli, aby ho jedlo. Takéto deti potrebujú veľa príležitostí na skúmanie jedla a veľa šancí na ochutnanie.
7) Väčšinou nefungujú stratégie typu "vidieť iné deti jesť", "nechať ju vyhladovať", "dať do pusinky niečo, keď sa nedíva", "dávať vybrať, že bude jesť toto alebo nič" a podobne.
8) Nerozprávajte pred dieťaťom o tom, že "nechce papať".
9) Väčšinou nefunguje žiadne "podplácanie" darčekmi, hračkami, tanierikmi, sladkosťami.
10) Bábätká majú záujem o skutočné jedlo, ktoré jedia rodičia. Umožnite mu, aby vaše jedlo bralo do rúk, samo sa ním kŕmilo, namáčalo si ručičku do jedla a oblizovalo ju. Bábätko môže jesť bežné zdravé rodinné jedlá, o ktoré prejaví záujem.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Odmietanie stravy len dojcenie